Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon otrzymał od amerykańskiej armii kontrakt na produkcję systemu Patriot dla Polski o wartości 1,5 mld dolarów. – podała w czwartek Polska Agencja Prasowa powołując się na komunikat amerykańskiej firmy.

US Army przyznała firmie Raytheon kontrakt o wartości ponad 1,5 mld dolarów na produkcję zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Umowa obejmuje również dostawy części zamiennych, wsparcie i szkolenia. – napisano w komunikacie Rayteona. Kontrakt ogłoszony 25. września br. przez Departament Obrony opiewa na zbudowanie i dostarczenie Polsce czterech jednostek ogniowych Patriot – czyli wszystkich zamówionych przez Polskę w marcu 2018 roku w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Raytheon będzie prowadził prace nad budową systemu dla Polski w trzech lokalizacjach – w Andover w stanie Massachusetts, na poligonie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku oraz w Merrimack w New Hampshire. Wykonanie kontraktu jest planowane do końca 2022 roku.

Przypomnijmy, że umowa zawarta pomiędzy polskim a amerykańskim rządem w marcu br. opiewa na kwotę 4,75 mld dolarów (z czego 700 mln złotych ma trafić do polskich firm). Polska armia otrzyma za tę kwotę cztery jednostki ogniowe – w sumie cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii i 208 rakiet PAC-3 MSE. Całość składa się na dwie baterie systemu Patriot. Zostaną one dostarczone w takiej konfiguracji, w jakiej Patrioty trafiają obecnie do armii USA. Dostawy maja rozpocząć się w 2022 roku, głównie dlatego, że mają dotyczyć również najnowszego amerykańskiego systemu dowodzenia IBCS.

Należy się spodziewać, że amerykański rząd będzie składał kolejne zamówienia dla Polski w pozostałych firmach produkujących elementy systemu Patriot – w Lockheed Martin produkującym rakiety PAC-3 MSE oraz w Northrop Grumman, który dostarcza system IBCS.

W drugiej fazie programu Polska może dokupić kolejne jednostki ogniowe systemu Patriot – mowa była o 8 bateriach, które w sumie chce pozyskać nasz kraj. Zakup kolejnych sześciu baterii Patriot będzie dopiero negocjowany. System ma być już wówczas wyposażony m.in. w nowoczesny radar dookolny, a także w niskokosztowe pociski SkyCeptor.

Przypomnijmy, że w lutym br. Departament Stanu USA wydał zgodę na możliwą sprzedaż Szwecji systemu obrony powietrznej Patriot za szacowaną kwotę 3,2 mld dolarów. Podawano wówczas, że Szwedzi chcą kupić od Raytheona cztery jednostki ogniowe w konfiguracji 3+, z których każdy obejmuje sta­cję radio­lo­ka­cyjną AN/MPQ-65, cen­trum kie­ro­wa­nia ogniem AN/MSQ-132, dwa zespoły masz­tów ante­no­wych (plus jeden zapa­sowy), gene­ra­tor ener­gii elek­trycz­nej EPP III i trzy wyrzut­nie M903. Departament Stanu autoryzował także sprzedaż Szwecji 100 poci­sków PAC-3 GEM-T oraz 200 sztuk PAC-3 MSE. Natomiast w maju br. producent Patriotów Raytheon, informował, że armia USA przyznała mu kontrakt na produkcję systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot dla Rumunii. Umowa na pierwszą, całkowicie nową jednostkę ogniową jest warta 395,8 mln dolarów (w Letter of Acceptance Rumunia szacowała cenę pierwszej baterii na 765 mln dolarów). Systemy, które wybrała Rumunia, są mniej zaawansowane niż te, które trafią do Polski.

Kresy.pl / PAP / army-technology.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply