Amerykanie oczekują, że Szwecja zapłaci za system Patriot 3,2 mld dolarów.

Departament Stanu USA wydał zgodę na możliwą sprzedaż Szwecji systemu obrony powietrznej Patriot za szacowaną kwotę 3,2 mld dolarów. – podał w sobotę portal Defense News.

Pod koniec zeszłego roku szwedzki rząd zdecydował, że nowym systemem obrony powietrznej szwedzkiej armii będą produkowane przez koncern Raytheon amerykańskie Patrioty a nie francuski system SAMP/T. Zapowiedziano wówczas wystąpienie do Amerykanów z oficjalnym zapytaniem i starania o zgodę amerykańskiego rządu na sprzedaż systemu.

Szwedzi szacowali wartość kontraktu na około 1,2 mld dolarów. Podana przez Amerykanów cena jest więc znacznie wyższa, co zdaniem Defense News otwiera pole do negocjacji cenowych.

Szwedzi chcą kupić od Raytheona cztery zestawy ogniowe w konfiguracji 3+, z których każdy obejmuje sta­cję radio­lo­ka­cyjną AN/MPQ-65, cen­trum kie­ro­wa­nia ogniem AN/MSQ-132, dwa zespoły masz­tów ante­no­wych (plus jeden zapa­sowy), gene­ra­tor ener­gii elek­trycz­nej EPP III i trzy wyrzut­nie M903. Departament Stanu autoryzował także sprzedaż 100 poci­sków PAC-3 GEM-T oraz 200 sztuk PAC-3 MSE.

Przypomnijmy, że trwają rozmowy w sprawie kontraktu ws. systemu obrony powietrznej Patriot dla Polski. Niedawno prasa podawała, że najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawę pierwszej partii w ramach umowy z USA składającej się z dwóch baterii systemu Patriot (czyli 4 tzw. jednostek ogniowych liczących 16 wyrzutni). Po rozmowach delegacji MON z Amerykanami w grudniu ub. roku, cenę udało się obniżyć. Według ostatnich informacji, koszt pierwszej fazy kontraktu ma zamknąć się w 7 mld zł.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rumunia kupi od USA pociski Patriot za 3,9 miliarda dolarów

Kresy.pl / Defense News / zbiam.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz