Amerykański koncern Raytheon otrzymał wart blisko 400 mln dol. kontrakt na produkcję nowej jednostki ogniowej systemu Patriot dla Rumunii  i zapewnia, że dotrzyma ustalonego przez ten kraj harmonogramu wdrożenia systemu.

Jak poinformował w piątek amerykański koncern Raytheon, armia USA przyznała mu na produkcję systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot dla Rumunii. Kontrakt jest wart 395,8 mln dolarów. Raytheon, zgodnie z umową, zbuduje dla Rumunii pierwszą, całkowicie nową jednostkę ogniową systemu Patriot. Czyli, w oparciu o wcześniejsze informacje, trzy wyrzutnie wraz z radiolokatorami i systemem kierowania ogniem.

– Korzystamy z tego, czego nauczyliśmy się podczas budowy 220 jednostek ogniowych, dzięki czemu dotrzymamy ustalonego przez Rumunię harmonogramu wdrożenia systemu – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotnicze  i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon, cytowany w oświadczeniu przesłanym przez Raytheon. – Pracujemy nad tym, aby rumuński przemysł mógł dołączyć do naszego globalnego łańcucha dostaw i chcemy już wkrótce złożyć nasze pierwsze zamówienie w jednej z rumuńskich firm.

Poinformowano też o rozpoczęciu produkcji takich części systemu, jak niezbędne komponenty elektroniczne czy karty obwodowe.

Gdyby koszt każdego z 7 modułów ogniowych był analogiczny, wówczas Rumunia prawdopodobnie zapłaciła by za całość nie więcej, niż 3 mld (ok. 2,770 mld dolarów).

Przeczytaj: Rumunia ponownie stawia na USA – kupuje systemy HIMARS

Rumunia podpisała umowę (Letter of Offer and Acceptance – LOA) na zakup systemu Patriot 29 listopada ub. roku. Stała się przez to szóstym państwem NATO, które zakupiło ten system. Polska podpisała tę umowę jako kolejna, 28 marca br. Ponadto, zakończono proces notyfikacji Kongresu USA w związku z potencjalną sprzedażą systemu Patriot Szwecji. Na początku maja szwedzki resort obrony ogłosił, że otrzymał umowę (Letter of Offer and Acceptance) na zakup systemu Patriot .

Przeczytaj: Polska podpisała umowę na system Patriot. „Jest drogi, ale co drogie, to porządne i długo działa”

W lipcu 2017 roku informowano, że rumuńskie władze zamierzają kupić 7 baterii Patriot w konfiguracji 3+ (przypomnijmy, że Polska ma nabyć dwa zestawy w tej konfiguracji, wraz z pociskami PAC3 MSE oraz, na razie niegotowym, systemem IBCS). W ich skład wejdzie także siedem radiolokatorów AN/MPQ-65 oraz analogiczna liczba stacji kierowania ogniem AN/MSQ-132. A ponadto: 13 zespołów masztów antenowych, 28 wyrzutni M903 i 7 wozów zasilania energią elektryczną EPP III.

Jeśli chodzi o rakiety, to Rumunia chce kupić 56 pocisków GEM-T oraz 168 pocisków PAC-3 MSE (Polska zrezygnowała z GEM-T na rzecz pocisków niskokosztowych pocisków SkyCeptor, które mają powstawać przy udziale polskich firm). Amerykanie mają dostarczyć również urządzenia łączności, a także narzędzia i przyrządy pomiarowe, wyposażenie eksploatacyjne, ciągniki samochodowe, generatory, niezbędną dokumentację, sprzęt szkoleniowy i części zapasowe.

Łączny szacunkowy koszt transakcji wynosi 3,9 mld USD. Czyli w przeliczeniu ponad 14,5 mld zł. Głównymi wykonawcami umowy będą amerykańskie koncerny Raytheon i Lockheed Martin. Jak zaznaczono, umowa nie zawiera opcji offsetu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply