Amerykański Senat uchwalił pakiet pomocy m.in. dla Ukrainy i Izraela w wysokości 95 mld dolarów. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, której przewodniczący grozi, że nie podda jej pod głosowanie.

We wtorek wcześnie rano czasu lokalnego amerykański Senat zagłosował za przyjęciem ustawy o nadzwyczajnych wydatkach obronnych w wysokości 95 mld dolarów, z czego 60 mld dolarów ma zostać przeznaczone na wsparcie dla Ukrainy, a 14 mld dla Izraela.

Ponadto, w ustawie zapisano 9 mld dol. na pomoc humanitarną dla Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu i Ukrainy, 4,8 mld dol. na odstraszanie chińskiej agresji w Info-Pacyfiku oraz 2,4 mld dol. na pomoc siłom amerykańskim w odpieraniu ataków wspieranych przez Iran bojowników ruchu Huti z Jemenu na statki handlowe na Morzu Czerwonym.

Ustawę przegłosowano po całonocnej debacie, podczas której była zdecydowanie krytykowana przez cześć senatorów Partii Republikańskiej, głównie Randa Paula i Mike’a Lee. Ustawę przyjęto większością głosów 70 do 29. Poparła ją zdecydowana większość demokratów oraz grupa 21 republikanów, na czele z ich liderem w senacie, Mitchem McConnellem. Przeciw było dwóch senatorów Partii Demokratycznej, Jeff Merkley i Peter Welch. Swój sprzeciw uzasadniali głębokim zaniepokojeniem z powodu pakietu wsparcia dla Izraela, w kontekście izraelskich działań zbrojnych w Strefie Gazy. Z tym samych powodów przeciw głosował niezależny senator Bernie Sanders.

Lider większości w Senacie, Chuck Schumer z Partii Demokratycznej oświadczył, że przyjęcie ustawy jest deklaracją dla świata, że przywództwo USA jest niezachwiane i nie zawiedzie.

„Dziś sprawiamy, że Władimir Putin pożałuje dnia, w którym zakwestionował determinację Ameryki. Dziś wysyłamy ponadpartyjny sygnał determinacji naszym sojusznikom w NATO” – powiedział Schumer.

Z kolei McConnell oparł się atakom ze strony krytyków ze swojej partii, w tym senatorów Teda Cruza i Ricka Scotta, którzy domagali się szybkiego przyjęcia ustawy i zaprzestania dalszego opóźniania środków dla walczącej z Rosją Ukrainy. Przeciwko głos zabrali natomiast tacy republikańscy senatorowie, jak Rand Paul, Marco Rubio, Eric Schmitt czy JD Vance. Domagali się, by dalszemu finansowaniu wsparcia dla Ukraińców bezwzględnie towarzyszyło zwiększenie środków na wzmocnienie ochrony południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

Dodajmy, że przyjęty przez Senat pakiet obejmuje też ustawę FEND Off Fentanyl Act, która nakłada na prezydenta Joe Bidena obowiązek nałożenia sankcji na międzynarodowe organizacje przestępcze zajmujące się handlem fentanylem. Umożliwienia wykorzystania dochodów z mienia skonfiskowanego handlarzom na finansowanie działań organów ścigania.

Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, czyli izby niższej amerykańskiego parlamentu. Jej przewodniczący, Mike Johnson z Partii Republikańskiej groził jednak, że nie podda jej pod głosowanie. Johnson w poniedziałek w nocy skrytykował dokument, twierdząc, że „przemilcza najpilniejszą kwestię”, z którą mierzą się USA, czyli falę migrantów z całego świata, próbujących przedostać się przez południową granicę.

Zadowolenie z powodu przyjęcia ustawy przez Senat USA wyraził prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, że niespełna tydzień wcześniej Senat USA zagłosował za dalszym procedowaniem ustawy, przewidującej przeznaczenie 60 mld dol. na wsparcie Ukrainy.

thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply