Prezydent: Przyznaliśmy Ukrainie nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem

Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem dla państw aspirujących do UE – partnerstwo uczestniczące; przyznaliśmy go dziś Ukrainie – oświadczył w poniedziałek podczas szczytu Trójmorza prezydent Andrzej Duda. Dodał, że będą mogły go otrzymać także inne państwa Europy Środkowej, m.in. Bośnia i Hercegowina.

W Rydze prezydent Andrzej Duda uczestniczył w spotkaniu liderów państw Trójmorza – 12 państw środkowoeuropejskich będących członkami UE. Przekazał, że , wszystkie państwa Trójmorza wspierają nadanie Ukrainie oficjalnego statusu kandydata do UE. “Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu w gronie Rady Europejskiej będzie zapadała decyzja w tej sprawie – pod koniec tygodnia, bo wtedy będzie posiedzenie tej rady” – oświadczył prezydent, cytowany przez PAP.

Dodał, że kwestię dołączenia Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza poruszył także w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Duda podkreślił, że , członkami inicjatywy Trójmorza są kraje członkowskie UE, lecz ma ona także partnerów strategicznych, w tym USA, Wielką Brytanię czy Komisję Europejską.

“Postanowiliśmy stworzyć specjalny, nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem – obok partnerstwa strategicznego – partnerstwo uczestniczące, nowy rodzaj partnerstwa, który nie jest zarezerwowany tylko dla Ukrainy. Nadaliśmy go dzisiaj Ukrainie, ale zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują” – przekazał prezydent.

Poinformował, że kraje, które będą posiadały lub będą na drodze do posiadania statusu kandydata do Unii Europejskiej, będą mogły wystąpić o przyznanie takiego statusu partnerstwa z Inicjatywną Trójmorza.

Duda podkreślił, że prezydent Słowenii Borut Pahor wnioskował o wsparcie starań Bośni i Hercegowiny w otrzymaniu statusu kandydata do UE. “To wsparcie z naszej strony dla Bośni i Hercegowiny, odpowiedź na apel pana prezydenta Pahora jest pozytywna. Tutaj decyduje Rada Europejska, ale jeżeli w przyszłości Bośnia i Hercegowina będzie współpracować z państwami Trójmorza, to oczywiście i tę kwestię rozważymy” – powiedział.

“Dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować i rozwijać wspólne projekty” – wskazał.

Prezydent zadeklarował, że jeśli Ukraina wyrazi chęć stworzenia odnogi trasy Via Carpatia lub będzie chciała rozwijać nowoczesne linie kolejowe między państwami, to kraje Trójmorze będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować.

Zobacz także: Werchowna Rada niemal jednogłośnie poparła ratyfikację konwencji stambulskiej

Cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jej prezydent Wołodymyr Zełenski złożył oficjalny wniosek o przyjęcie jego państwa do Unii Europejskiej. W ślady Ukrainy poszła szybko Mołdawia i Gruzja.

Zobacz także: Komisja Europejska grozi zniesieniem statusu kraju kandydującego jeśli Ukraina nie przeprowadzi reform

pap / rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Zakładamy, że ten sam rodzaj partnerstwa może stać się udziałem tych państw, które leżą w Europie Środkowej i nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują – przekazał prezydent.” – wszystkie kraje leżące w Europie Środkowej są członkami Unii Europejskiej. Z tej wypowiedzi wynika, że Duda ma straszne “dziury” w wiedzy na temat geografii i polityki – przecież to dramat i komedia zarazem … .

    • r2d2
      r2d2 :

      Ukraina i Mołdawia nie należą do UE a leżą w Europie środkowo wschodniej, i co teraz? Masz jakieś “dziury” w wiedzy? czy tylko nie spojrzałeś na mapę i się wygłupiłeś? Każdemu może się zdarzyć.