“W świetle nowego kontekstu geopolitycznego” Unia Europejska widzi w Kazachstanie atrakcyjnego partnera.

Agencja informacyjna Interfax napisała we wtorek o 19. posiedzeniu Rady Współpracy UE-Kazachstan. “Obecny kontekst geopolityczny naświetlił potrzebę nowych, alternatywnych szlaków łączących Azję i Europę, i łączność stała się dziedziną wagi strategicznej, w której istnieje wzajemny interes” – agencja zacytowała komunikat końcowy wydany po posiedzeniu.

19. posiedzeniu Rady Współpracy przewodniczyła minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna. Kazachstan reprezentowała delegacja pod przewodnictwem wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Muchtara Tileuberdiego.

Posiedzenie Rady zostało poświęcone podsumowaniu dotychczasowej realizacji porozumienia o rozszerzonym partnerstwie i współpracy między UE i Kazachstanem (EPCA), które obowiązuje od 1 marca 2020 r. Podkreślono w nim, że Unia jako całość jest już pierwszym partnerem handlowym Kazachstanu oraz największym źródłem inwestycji zagranicznych w tym państwie. Z kolei Kazachstan jest czołowym partnerem handlowym z UE w regionie Azji Środkowej. Obroty handlowe w roku 2021 r. zamknęły się nadwyżką dla Kazachstanu.

Partnerzy odnieśli się także do styczniowych zamieszek i rebelii w środkowoazjatyckim państwie. “UE dzieli z Kazachstanem zaniepokojenie konsekwencjami wydarzeń styczniowych i podkreśliła znaczenie pełnego i niezależnego dochodzenia, z którego efektami będzie zaznajomiona społeczność międzynarodowej, w tym dochodzenia w sprawie naruszeń praw człowieka. UE pozytywnie przyjął drogę reform politycznych, którą rozpoczął Kazachstan” – zacytował Interfax.

UE chce wspierać Kazachstan swoim doświadczeniem w modernizacji systemu energetycznego kraju poprzez wykorzystanie potencjału słonecznego i wiatrowego. Uznała Kazachstan za „wpływowego gracza regionalnego”. Omówiono także kwestie bezpieczeństwa regionalnego, w tym sytuację w Afganistanie, zarządzanie granicami oraz walkę z terroryzmem.

Na początku bieżącego roku w Kazachstanie wybuchły gwałtowne protesty, który w największym mieście kraju – Ałamty przerodziły się w zbrojną rebelię. Władzom udało się stłumić protesty, korzystając ze wsparcia kontyngentu sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), któremu przewodzi Rosja. Kryzys doprowadził do marginalizacji pierwszego prezydenta kraju i jego klanu i przejęcia pełni władzy przez jego następcę Kasyma-Żomarta Tokajewa. Opracował on znaczne zmiany konstytucji, które wprowadziły zmiany systemu politycznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze Kazachstanu zdystansowały się jednak od Rosji, podkreślając swoje uznanie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Przypomnijmy, że podczas panelu dyskusyjnego w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu prezydent Kazachstanu Tokajew w obecności Putina, odmówił uznania niepodległości samozwańczych republik ŁRL i DRL. Między dwoma państwami narastają napięcia. Po tym gdy Rosjanie, zablokowali tranzyt kazachstańskiej ropy, Kazachowie wstrzymali na swoim terytorium 1,7 tys. wagonów z rosyjskim węglem.

Rosyjska dyplomacja podkreśla często strategiczne znaczenie Kazachstanu dla Rosji. Środkowoazjatyckie państwo na rosyjskim “miękkim podbrzuszu” jest surowcowym zagłębiem posiadającym znaczne złoża ropy naftowej, gazu oraz metali ziem rzadkich.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply