W sierpniu 2022 r. koszt uzyskania energii był w Europie najwyższy w historii takich obliczeń.

Cena hurtowa energii na dostawę energii w przyszłym roku we Francji i w Niemczech przekroczyła w ubiegłym tygodniu 1000 euro za MW, podał w środę portal Money.pl, powołując się na dane Rystad Energy. Według nich Włochy okazały się pierwszym państwem, w którym średnia miesięczna cena energii przekroczyła 500 euro za MW.

Rystad Energy łączy taki skok kosztów energii w Europie z gwałtownym wzrostem cen gazu. Ten zaś wynika z ograniczenia jego podaży z Rosji, do tej pory zapewniającej większość “błękitnego paliwa” zużywanego w Europie.

Money.pl przytoczył słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która przyznała, że rynek energii w UE “już nie funkcjonuje”. Według niej za sytuację tę odpowiada Moskwa – “Jest jeden aktor – Putin – który systematycznie próbuje go zniszczyć”.

Komisja Europejska, jak przypomniał portal Money.pl wyraziła już gotowość do interwencji na rynku energii. Postulat taki zgłosiła już Rumunia. Rząd Mateusza Morawieckiego wezwał z kolei do zawieszenia systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). W grę wchodzi faktyczne zawieszenie zasad wolnego rynku w handlu energią i wprowadzenia ceny maksymalnej.

Na początku sierpnia Gazprom poinformował, że obecne antyrosyjskie sankcje Unii Europejskiej utrudniają pomyślne rozwiązanie sytuacji poprzez transport i naprawę silników turbin gazowych Siemensa dla tłoczni Portowaja, będącej elementem gazociągu Nord Stream dostarczającego gaz właśnie do Niemiec. Awarią tą Gazprom uzasadniał okresowe redukcje w dostawach surowca. Przerwy te pogłębiają kryzys energetyczny, spowodowany niedoborem „błękitnego paliwa” w Niemczech i całej Europie.

O zmniejszeniu dostaw gazu z Rosji poinformowała niedawno także Francja. Gazprom odciął dostawy także dla Łotwy czy Bułgarii.

Natomiast Węgry ogłosiły 31 sierpnia, że podpisały kolejną umowę z Gazpromem na dostawę dodatkowych 5,8 mld m sześc. we wrześniu i październiku.

money.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply