Prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała w czwartek formalny wniosek o przystąpienie jej kraju do Unii Europejskiej – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Maia Sandu podpisała w czwartek formalny wniosek o przystąpienie jej kraju do Unii Europejskiej. Sandu, premier i przewodniczący parlamentu, podpisali dokument podczas briefingu w Kiszyniowie.

„Mołdawia potrzebowała 30 lat, by osiągnąć dojrzałość, ale dziś kraj jest gotowy wziąć odpowiedzialność za własną przyszłość” – powiedziała Sandu, podnosząc podpisany dokument przed kamerami telewizyjnymi.

Zobacz też: W Mołdawii nie rozważają wstąpienia do NATO

„Chcemy żyć w pokoju, dobrobycie, być częścią wolnego świata. Podczas gdy niektóre decyzje wymagają czasu, inne muszą być podejmowane szybko i zdecydowanie, wykorzystując możliwości, jakie niesie ze sobą zmieniający się świat” – poinformowała.

Jak poinformowała, ​​wniosek zostanie przesłany do Brukseli w najbliższych dniach.

Jak pisaliśmy, we wtorek Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję pt. „Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie”. Rekomenduje ona przyznanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał w poniedziałek do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej.

Zobacz też: Przydacz: Ukraina mogłaby zostać kandydatem do UE w ciągu kilku dni, nie ma zgody Berlina i Paryża

W reakcji na to, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał Unię Europejską, żeby okazała „taką samą wrażliwość” względem starań jego kraju o członkostwo, jak ma to miejsce w przypadku Ukrainy.

Przewodniczący partii rządzącej Gruzją zapowiedział, że jego kraj powtórzy ruch Ukrainy i złoży oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE. Irakli Kobachidze jest przewodniczącym partii Gruzińskie Marzenie, która od lat rządzi kaukaskim państwem. Od lat jest ona także oskarżana przez byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego i założony przez niego, Zjednoczony Ruch Narodowy o zajmowanie prorosyjskiego stanowiska. W środę Gruzińskie Marzenie ogłosiło jednak wolę integracji ze strukturą zachodnią.

Jak podał portal rp.pl, Kobachidze na środowej konferencji prasowej ogłosił, że Rada Polityczna jego partii popiera inicjatywę zwrócenia się do Unii Europejskiej o to, by przyznała Gruzji status oficjalnego kandydata. “W 2024 r., jak przewidziano w programie wyborczym Gruzińskie Marzenie, mocna aplikacja, poparta nowymi reformami, miałaby wiele zalet w porównaniu z pospieszną aplikacją. Jednak biorąc pod uwagę ogólny kontekst polityczny i nową rzeczywistość, po konsultacjach Gruzińskie Marzenie podjęło polityczną decyzję o natychmiastowym złożeniu wniosku o członkostwo w UE” – zacytował portal polskiej gazety.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply