Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał do francuskiej prezydencji oficjalny wniosek o przyjęcie jej do Unii Europejskiej.

Wysłanie wniosku ogłosił sam Zełenski na swoim kanale na serwisie Telegram. Do swojego wpisu załączył zdjęcie pisma przewodniego do dokumentów jakie przesłał prezydentowi Francji, która sprawuje obecnie prezydencję w UE. Kopie dokumentów mają dotrzeć także do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Niniejszym listem Ukraina, jako państwo europejskie szanujące wartości zapisane w artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej, ma zaszczyt ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej zgodnie z artykułem 49 Traktatu o Unii Europejskiej. W załączeniu ogólne oświadczenie przedstawicieli władz Ukrainy w sprawie wniosku o członkostwo Ukrainy w UE” – można przeczytać w piśmie przewodnim podpisanym przez prezydenta Ukrainy.

Obecnie Ukraina jest państwem stowarzyszonym z Unią Europejską. Odmowa podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE w 2013 r. przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza doprowadziła do protestów na centralnym placu Kijowa, które przerodziły się w uliczne starcia z organami bezpieczeństwa, a potem obalenia Janukowycza i rządu jego Partii Regionów.

Rosja zareagowała na to aneksją Krymu. W Donbasie dawni zwolennicy Partii Regionów zaangażowali się wiosną 2014 r. w ruch separatystyczny. Wsparty przez Rosję, doprowadził on do utworzenia w tymże roku w tym regionie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Oba separatystyczne organizmy zostały uznane przez Rosję za państwa dopiero w nocy z 21 na 22 lutego.

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę. Rosjanie zajęli dużą część obwodu chersońskiego, część obwodu ługańskiego, czernichowskiego, podeszli pod Kijów, gdzie trwają walki, podobnie jak w Charkowie, drugim co do wielkości mieście kraju.

espresso.tv/obozrevatel.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz