Po wyroku TK ws. wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym szef PO Donald Tusk wezwał „wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej” na protest do Warszawy.

Jak pisaliśmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Przedstawiciele prounijnej opozycji zdecydowanie skrytykowali decyzję TK, twierdząc, że tym samym rząd PiS zamierza doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

Wieczorem tego samego dnia Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej i były szef Rady Europejskiej, wezwał środowiska prounijne na demonstrację do Warszawy.

„Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Płac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał na swoim profilu na Twitterze.

Wpis Tuska skomentował m.in. europoseł Patryk Jaki:

„Wszyscy, którzy chcą, aby Polacy już o niczym ostatecznie nie decydowali, a za nich mogli to robić urzędnicy europejscy i panie Lapuerty, proszeni są przez odznaczonego przez Niemców polityka na zebranie”.

Z kolei dziennikarz Marcin Dobski zwrócił uwagę, że wskazane przez Tuska miejsce i pora najwyraźniej są nieprzypadkowe, bo niedługo później w pobliskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

„Miejsce i pora nieprzypadkowa. O godz. 19 odbędzie się bowiem tuż obok msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym czasie będzie skandowanych osiem gwiazdek itp.” – napisał dziennikarz. Zaznaczył też, że więc jest zręcznym zagraniem byłego premiera, bo „reszta opozycji będzie musiała przyjść, żeby popierać pozostanie w UE”.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją RP przepisów TUE pozwalających organom UE na działanie poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską i sprawiających, że polska konstytucja nie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Za niekonstytucyjny uznano także przepis TUE przyznający sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji i orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niezgodne z konstytucją). Wyrok TK uznał także za niezgodne z konstytucją przepisy TUE przyznające sądom krajowym kompetencje do kontroli legalności powoływania czy nominowania sędziów.

Czyta więcej: TK orzekł o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego oświadczyła, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, zaś KE nie zawaha się skorzystać z przysługujących jej uprawnień „w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa europejskiej wspólnoty”.

Unijny komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders oświadczył, że KE dysponuje narzędziami, by odpowiedzieć na decyzję Trybunału Konstytucyjnego i zapowiedział, że Komisja uczyni to już w najbliższych tygodniach, a nawet dniach. Dał do zrozumienia, że KE może rozpocząć przeciwko Polsce procedurę o naruszenie prawa lub zastosować wobec naszego kraju nowy mechanizm warunkowości, obowiązujący od 1 stycznia, który daje możliwość wstrzymywania wypłat unijnych środków. Komisarz wymienił też w tym kontekście wciąż niezatwierdzony przez KE Krajowy Plan Odbudowy.

Przeczytaj: Parlament Europejski zdecydowanie popiera KE i jest za uzależnieniem akceptacji polskiego KPO od kwestii „praworządności”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply