Tusk po wyroku TK wezwał zwolenników UE do wyjścia na ulice

Po wyroku TK ws. wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym szef PO Donald Tusk wezwał „wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej” na protest do Warszawy.

Jak pisaliśmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. Przedstawiciele prounijnej opozycji zdecydowanie skrytykowali decyzję TK, twierdząc, że tym samym rząd PiS zamierza doprowadzić do wyjścia Polski z UE.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wieczorem tego samego dnia Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej i były szef Rady Europejskiej, wezwał środowiska prounijne na demonstrację do Warszawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Płac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał na swoim profilu na Twitterze.

Wpis Tuska skomentował m.in. europoseł Patryk Jaki:

„Wszyscy, którzy chcą, aby Polacy już o niczym ostatecznie nie decydowali, a za nich mogli to robić urzędnicy europejscy i panie Lapuerty, proszeni są przez odznaczonego przez Niemców polityka na zebranie”.

Z kolei dziennikarz Marcin Dobski zwrócił uwagę, że wskazane przez Tuska miejsce i pora najwyraźniej są nieprzypadkowe, bo niedługo później w pobliskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

„Miejsce i pora nieprzypadkowa. O godz. 19 odbędzie się bowiem tuż obok msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W tym czasie będzie skandowanych osiem gwiazdek itp.” – napisał dziennikarz. Zaznaczył też, że więc jest zręcznym zagraniem byłego premiera, bo „reszta opozycji będzie musiała przyjść, żeby popierać pozostanie w UE”.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją RP przepisów TUE pozwalających organom UE na działanie poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską i sprawiających, że polska konstytucja nie jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Za niekonstytucyjny uznano także przepis TUE przyznający sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji i orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niezgodne z konstytucją). Wyrok TK uznał także za niezgodne z konstytucją przepisy TUE przyznające sądom krajowym kompetencje do kontroli legalności powoływania czy nominowania sędziów.

Czyta więcej: TK orzekł o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego oświadczyła, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, zaś KE nie zawaha się skorzystać z przysługujących jej uprawnień „w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa europejskiej wspólnoty”.

Unijny komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders oświadczył, że KE dysponuje narzędziami, by odpowiedzieć na decyzję Trybunału Konstytucyjnego i zapowiedział, że Komisja uczyni to już w najbliższych tygodniach, a nawet dniach. Dał do zrozumienia, że KE może rozpocząć przeciwko Polsce procedurę o naruszenie prawa lub zastosować wobec naszego kraju nowy mechanizm warunkowości, obowiązujący od 1 stycznia, który daje możliwość wstrzymywania wypłat unijnych środków. Komisarz wymienił też w tym kontekście wciąż niezatwierdzony przez KE Krajowy Plan Odbudowy.

Przeczytaj: Parlament Europejski zdecydowanie popiera KE i jest za uzależnieniem akceptacji polskiego KPO od kwestii „praworządności”

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz