Najtrudniejszym zadaniem, które teraz stoi przed grekokatolikami, jest zbudowanie Patriarchatu w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim (UKGK). – uznał zwierzchnik tego Kościoła abp Szewczuk.

O uzyskaniu najwyższego w Kościołach wschodnich statusu dla UKGK, czyli Patriarchatu, abp Szewczuk mówił we wtorek w Filadelfii, gdzie przebywał z oficjalną wizytą. Wziął tam m.in. udział w obchodach 45-lecia ukraińskiego, katolickiego stowarzyszenia „Święta Zofia”, któremu przyświeca idea stworzenia greckokatolickiego Patriarchatu.

„Ważne jest, abyśmy wszyscy przyłączyli się do stworzenia struktur patriarchalnych, ponieważ bez tego nie będzie możliwe pełne wypełnienie testamentu patriarchy Josifa” – mówił abp Szewczuk nawiązując do postanowień kard. Josifa Slipego, który po wyjeździe z ZSRR postawił sobie trzy zadania – utworzenie Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu im. św. Klemensa w Rzymie, odnowienie zakonu studytów oraz walkę o Patriarchat. Według zwierzchnika UKGK jest to testament, który grekokatolicy powinni wypełnić do końca.

Hierarcha wspomniał również słowa kard. Huzara, który mówił, że Patriarchat nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem dla stworzenia jedynego i potężnego Kościoła. „Abyśmy mogli z powodzeniem zbudować Patriarchat, musimy podnieść nasz Kościół na nowy poziom życia i egzystencji – poziom komunikacji, wzajemny szacunek i zrozumienie, wspólną odpowiedzialność za los Kościoła i ludu”. – mówił abp Szewczuk.

Mówiąc o wyzwaniach dla Ukrainy zwierzchnik UKGK uznał, że „warto zbudować Patriarchat i wyciągnąć rękę do prawosławnych braci dla jedności”.

Przypomnijmy, że w lipcu br. do Watykanu na zaproszenie papieża Franciszka mają przybyć ukraińscy biskupi greckokatoliccy. Cele tego spotkania są owiane tajemnicą, lecz według nuncjusza apostolskiego w Kijowie arcybiskupa Claudio Gugerottiego papież chce udzielić „większego wsparcia” Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu (UKGK). Zdaniem dziennikarza Grzegorza Górnego może chodzić o nadanie zwierzchnikowi UKGK tytułu Patriarchy; inne możliwości zapowiedź beatyfikacji Andrzeja Szeptyckiego lub pielgrzymki Ojca Świętego na Ukrainę. W opinii Górnego nadanie UKGK statusu Patriarchatu wywołałoby otwarty konflikt z prawosławnymi – przede wszystkim z Patriarchatem Moskiewskim, z którym Watykan chce mieć dobre stosunki, ale także z nowo powstałym Prawosławnym Kościołem Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Epifaniusz: zjednoczenie Kościoła greckokatolickiego z prawosławnym jest możliwe

Kresy.pl / RISU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz