Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało w środę mapę ukazującą w jaki sposób funkcjonować będą jej żołnierze w Górskim Karabachu.

Zgodnie z planem rosyjskiego Ministerstwa Obrony 1960 rosyjskich żołnierzy dyslokowanych niedawno do części Górskiego Karabachu kontrolowanego przez Ormian obsadzi łącznie 16 punktów obserwacyjnych. Cały kontrolowany przez rosyjskie siły pokojowe obszar został podzielony przez ich dowództwo na dwie strefy: północną i południową.

Główne miejsce stacjonowania batalionów brygady piechoty zmechanizowanej stanowiącej siły pokojowe w Górskim Karabachu będą znajdować się w Stepanakercie i Mardakercie. Posterunki obserwacyjne są ustawione głównie wzdłuż północnego, wschodniego i południowego krańca regionu znajdującego się pod kontrolą sił pokojowo. Dodatkowo znajdą się one w tak zwanym korytarzu laczyńskim łączącym obszar wydzielony Górskiego Karabachu z terytorium Armenii. Korytarz ten będzie na szerokości 5 km kontrolowany przez rosyjskich żołnierzy.

Rozlokowanie w na części Górskiego Karabachu sił pokojowych złożonych z Rosjan jest efektem podpisania w poniedziałek wieczorem porozumienia rozejmowego przez Armenię, Azerbejdżan i Rosję. Wygasiło ono eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny jaka wybuchła w regionie 27 września. Turcja oficjalnie wspiera Azerbejdżan politycznie i zbrojąc jego armię w drony odgrywające dużą rolę na karabaskim froncie. Nieoficjalnie Turcja werbuje też i wysyła do Azerbejdżanu setki syryjskich islamistów mających walczyć z Ormianami. Azerbejdżanie zajęli już całą strefę buforową na południu i z tego kierunku wdzierają się do właściwego Górskiego Karabachu.

Republika Górskiego Karabachu została w wyniku zbrojnego powstania zamieszkujących region Ormian przeciw władzom Azerskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Górski Karabach utrzymuje natomiast ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki. Porozumienie z 9 listopada w praktyce zlikwidowało nieuznawanę republikę.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply