Ambasadorowie państw członkowskich UE podjęli w środę decyzję o zdjęciu unijnych sankcji nałożonych na byłego premiera Ukrainy Mykołę Azarowa oraz byłego ministra energetyki Ukrainy Eduarda Stawyćkiego. Jednocześnie przedłużono sankcje wobec byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego innych współpracowników.

O zdjęciu sankcji UE z dwóch ukraińskich urzędników, którzy po zwycięstwie rewolucji Majdanu w 2014 roku schronili się w Rosji, dowiedziała się w swoich źródłach w Brukseli agencja Interfax-Ukraina. Taką samą informację podał też na Twitterze brukselski korespondent RFERL Rikard Jozwiak.

Na kolejne 12 miesięcy przedłużono sankcje wobec Wiktora Janukowycza i 8 innych osób z otoczenia byłego prezydenta. Jedynie na pół roku przedłużono sankcje wobec syna byłego prezydenta Ukrainy – Ołeksandra Janukowycza.

Jak wyjaśnia Interfax-Ukraina, po dzisiejszej decyzji sankcje UE dotyczą, oprócz obu Janukowyczów, byłego ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenkę, byłego prokuratora generalnego Wiktora Pszonkę i jego syna Artema, byłego wiceministra spraw wewnętrznych Wiktora Ratuszniaka, byłego pierwszego wicepremiera Serhija Arbuzowa, byłego ministra finansów Ołeksandra Kłymenkę, byłego ministra edukacji Dmytra Tabacznyka oraz oligarchę Serhija Kurczenkę.

Sankcje zostały nałożone przez UE w 2014 roku i polegają na zamrożeniu aktywów tych osób. Początkowo osób objętych sankcjami było 18, jednak jak stwierdza Interfax-Ukraina, oficjele objęci sankcjami kwestionują unijne decyzje odwołując się do Trybunału Sprawiedliwości UE, który podjął już szereg decyzji na ich korzyść. O jednej z takich decyzji wobec Azarowa i jego syna pisaliśmy w 2016 roku. W rezultacie na liście objętych sankcjami zostało już tylko 10 nazwisk.

Także w środę ambasadorowie UE postanowili przedłużyć na 6 miesięcy zakaz wjazdu i zamrożenie aktywów wobec 175 Rosjan i separatystów z Donbasu, a także ograniczenia wobec 44 podmiotów gospodarczych w związku z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Węgry chcą złagodzenia sankcji UE wobec Białorusi

Kresy.pl / Interfax-Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz