Łotwa: przeszukania u dziennikarzy współpracujących z rosyjskimi mediami

Funkcjonariusze łotewskich organów ścigania przeprowadzili w czwartek przeszukania u kilku współpracowników rosyjskich mediów. Dziennikarze usłyszeli zarzuty naruszenia międzynarodowych sankcji. Chodzi o ich współpracę z mediami kierowanymi przez Dmitrija Kisielowa, objętego sankcjami UE.

Jak podało Delfi Łotwa, Służba Bezpieczeństwa Państwowego Łotwy poinformowała, że ​​3 grudnia jej funkcjonariusze dokonali czynności procesowych w Rydze oraz na obrzeżach łotewskiej stolicy, w miejscach związanych z siedmioma osobami. Służba potwierdziła, że ​​działania miały związek z podejrzeniami o naruszenie międzynarodowych sankcji. Wcześniej media pisały o przeszukaniach u dziennikarzy związanych z rosyjskimi portalami Baltnews i Sputnik.

Służba Bezpieczeństwa Państwowego Łotwy podała też, że w wyniku przeprowadzonych czynności ​​przejęto dużą ilość informacji, w tym nośniki danych i dokumenty. W stosunku do zatrzymanych osób zastosowano środki zabezpieczające niezwiązane z pozbawieniem wolności. Według agencji RBK dziennikarze zostali zatrzymani, przesłuchano ich i zobowiązano do niewyjeżdżania z kraju.

Według agencji RIA Nowosti, dziennikarzom postawiono zarzuty na podstawie art. 84 łotewskiego prawa karnego mówiącego o naruszeniu unijnego reżimu sankcyjnego, za co grozi kara od grzywny lub więzienia.

Baltnews i Sputnik Łotwa są kontrolowane przez grupę medialną MIA „Rossija Siegodnia”, której dyrektor generalny Dmitrij Kisielow jest objęty unijnymi sankcjami.

Wcześniej, w czerwcu br. łotewska Krajowa Rada ds. Mediów Elektronicznych zakazała nadawania w tym kraju siedmiu kanałów telewizyjnych Russia Today (RT). Rada uzasadniła swoją decyzję faktem, że kanały te są pod kontrolą objętego sankcjami Kisielowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szefowa Russia Today wezwała do akcji przeciwko polskim politykom – „łajdakom”

Kresy.pl / rus.delfi.lv / rbc.ru / ria.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz