Donieccy separatyści twierdzą, że rozejm na wschodzie Ukrainy jest zagrożony

Władze nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej ostrzegły w piątek, że rozejm pomiędzy stronami konfliktu na wschodzie Ukrainy jest zagrożony.

Natalia Nikoforowa, pełniąca w Donieckiej Republice Ludowej funkcję szefowej dyplomacji, zarzuciła w piątek ukraińskiej armii regularne łamanie zawieszenia broni. Według niej w wyniku kolejnego ostrzału strony ukraińskiej w okolicach miejscowości Leninskoje zginęło dwóch żołnierzy DRL. Oskarżyła też Ukrainę o ignorowanie porozumień z Mińska mówiących o wycofaniu z linii kontaktowej ciężkiej broni. „W związku z tymi faktami obecne zawieszenie broni znajduje się pod groźbą zerwania” – oświadczyła Nikoforowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przedstawicielka separatystów wyraziła nadzieję, że misja monitoringowa OBWE na Ukrainie „zajmie jak najbardziej aktywne stanowisko” w celu powstrzymania ostrzałów. Nikoforowa domaga się też uzgodnienia „zaktualizowanego pakietu środków”, zawierającego szczegółowe parametry pracy mechanizmu koordynującego współpracę na poziomie Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKK) w zakresie weryfikacji i zapobiegania naruszeniom rozejmu.

We wtorek donieccy przedstawiciele w WCKK zarzucili Ukrainie, że zgromadziła w pobliżu linii kontaktowej z DRL duże ilości sprzętu wojskowego – miały to być 142 czołgi, 9 wyrzutni „Grad”, 85 sztuk dział samobieżnych i holowanych o kalibrach od 100 do 203 mm, siedem wyrzutni „Buk” i jeden rakietowy zestaw przeciwpancerny. Ich zdaniem takie nagromadzenie sprzętu świadczyło o ofensywnych zamiarach.

Tymczasem ukraińska armia oskarżyła w piątek separatystów o złamanie zawieszenia broni poprzez ostrzał jej pozycji z wykorzystaniem zakazanej artylerii w pobliżu miejscowości Wodiane. Oprócz tego w pobliżu Ługańskiego w wyniku ostrzału z broni snajperskiej ranny został jeden ukraiński żołnierz.

Kresy.pl / strana.ua / novorosinform.org / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz