Minister spraw zagranicznych Węgier odwiedził we wtorek Mińsk. W białoruskiej stolicy Peter Szijjarto opowiedział się za złagodzeniem sankcji nałożonych na to państwo przez UE.

Jak podało białoruskie MSZ, Szijjarto spotkał się w Mińsku ze swoim białoruskim odpowiednikiem Władimirem Makiejem. Podczas spotkania strony omówiły zagadnienia dwustronne i wielostronne, wymieniły poglądy na temat bieżących projektów gospodarczych oraz określiły priorytety współpracy w tym roku. Węgierski gość spotkał się także z szefem izby niższej białoruskiego parlamentu, ministrami gospodarki, rolnictwa i żywności oraz edukacji a także białoruskimi przedsiębiorcami.

Po spotkaniu z Makiejem szef węgierskiej dyplomacji powiedział dziennikarzom, że Węgry są zainteresowane wzmocnieniem relacji pomiędzy Unią Europejską a Euroazjatycką Unią Gospodarczą (której Białoruś obecnie rotacyjnie przewodniczy). “Partnerstwo buduje się na dialogu a nie na sankcjach. W związku z tym będziemy pracować nad tym, by relacje między UE a Białorusią nie były zatruwane przez sankcje” – cytuje jego słowa białoruska agencja Biełta. Według agencji MTI Szijjarto mówił, że Węgry opowiadają się za “dalszym łagodzeniem sankcji” wobec Mińska.

Węgierski minister podkreślał znaczenie surowców z obszaru Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej dla rozwoju gospodarczego Europy zauważając, że najważniejsze trasy tranzytu surowców energetycznych przebiegają przez Białoruś.

Oceniając stosunki białorusko-węgierskie Szijjarto stwierdził, że “naszym zadaniem nie jest wyrażanie opinii na temat wewnętrznych problemów politycznych na Białorusi”. Jak mówił, Węgry “rozumieją i szanują decyzje narodu białoruskiego” a ich celem jest “dalszy rozwój stosunków dwustronnych”.

Jak informowała PAP, sankcje przeciwko Białorusi zostały wprowadzone w 2004 roku w odpowiedzi na sprawy zniknięcia dwóch polityków opozycji oraz jednego biznesmena i jednego dziennikarza w latach 1999-2000, które do tej pory nie zostały wyjaśnione. Dodatkowe sankcje przyjęto w 2011 wobec – jak to określono – ludzi odpowiedzialnych za „pogwałcenie międzynarodowych standardów wyborczych” oraz praw człowieka. Zwrócono wówczas uwagę także na represje wobec społeczeństwa oraz demokratycznej opozycji. W tym samym roku wprowadzono także embargo na broń. 15 lutego 2016 roku UE podjęła decyzję o zniesieniu sankcji wobec 170 osób na Białorusi oraz czterech przedsiębiorstw.  Jednocześnie utrzymano embargo na broń dla tego kraju i sankcje wobec czterech osób. Decyzję tę podtrzymano w styczniu br.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry chcą inwestować na Białorusi

Kresy.pl / Hungary Today / Biełta / mfa.gov.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply