Kraje Unii Europejskiej w poniedziałek zdecydowały o przedłużeniu o rok, do 28 lutego 2021 roku, embarga na dostawy broni i sprzętu, który mógłby być wykorzystywany do stosowania represji. Przedłużono także zamrożenie aktywów oraz zakaz podróżowania dla czterech obywateli tego kraju.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP) sankcje związane są ze sprawami zaginięcia dwóch polityków opozycji oraz jednego biznesmena i jednego dziennikarza w latach 1999-2000, które do tej pory nie zostały rozwiązane.

Zobacz także: Białoruś i UE podpisały porozumienie ws. uproszczenia procedur wizowych

Kraje UE zdecydowały się także na przedłużenie odstępstwa od sankcji, pozwalającego eksportowanie na Białoruś sprzętu biathlonowego i ograniczonej liczby karabinów sportowych i pistoletów sportowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informuje PAP, sankcje przeciwko Białorusi zostały wprowadzone w 2004 roku w odpowiedzi na sprawy zniknięcia czterech, wspomnianych wcześniej osób. Dodatkowe sankcje przyjęto w 2011 wobec – jak to określono – ludzi odpowiedzialnych za „pogwałcenie międzynarodowych standardów wyborczych” oraz praw człowieka. Zwrócono wówczas uwagę także na represje wobec społeczeństwa oraz demokratycznej opozycji. W tym samym roku wprowadzono także embargo na broń.

15 lutego 2016 roku UE podjęła decyzję o zniesieniu sankcji wobec 170 osób na Białorusi oraz czterech przedsiębiorstw.  Jednocześnie utrzymano embargo na broń dla tego kraju i sankcje wobec czterech osób.

Zobacz także: Białoruś znacznie rozszerza strefę ruchu bezwizowego

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek MSZ Białorusi poinformowało o „rozczarowaniu” z powodu przedłużenia przez UE sankcji wobec Mińska.

„Te ograniczenia to bezpodstawne anachronizmy i wyraz inercji politycznej w podejściu UE do dialogu z Białorusią” – czytamy w oświadczeniu białoruskiego MSZ. „Jest oczywiste, że w ostatnich latach w relacjach białorusko-unijnych osiągnięto znacznie więcej niż wcześniej przez 10 lat sankcji” – znajdujemy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Zdaniem białoruskiego MSZ „w samej UE jest świadomość, iż rytualne przedłużenie ograniczeń wobec Białorusi nie prowadzi do żadnych pozytywnych rezultatów”. „Ponownie apelujemy do UE o zrezygnowanie z sankcyjnych utartych schematów, które tylko przeszkadzają normalnemu dialogowi i współpracy” – wskazano w oświadczeniu.

„Niezmiennie dążymy do budowania pełnowartościowych, dobrosąsiedzkich i partnerskich relacji z UE, w tym także w kwestiach wrażliwych” – podkreślono wewnątrz komunikatu, apelując o dalsze rozszerzanie dialogu politycznego o „niedyskryminacyjnym” charakterze.

Zobacz także: Sześć osób zgłosiło udział w prawyborach białoruskiej opozycji 

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

www.pap.pl / pb.pl / kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz