Kraje Unii Europejskiej w poniedziałek zdecydowały o przedłużeniu o rok, do 28 lutego 2021 roku, embarga na dostawy broni i sprzętu, który mógłby być wykorzystywany do stosowania represji. Przedłużono także zamrożenie aktywów oraz zakaz podróżowania dla czterech obywateli tego kraju.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP) sankcje związane są ze sprawami zaginięcia dwóch polityków opozycji oraz jednego biznesmena i jednego dziennikarza w latach 1999-2000, które do tej pory nie zostały rozwiązane.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7472.32 PLN    (33.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz także: Białoruś i UE podpisały porozumienie ws. uproszczenia procedur wizowych

Kraje UE zdecydowały się także na przedłużenie odstępstwa od sankcji, pozwalającego eksportowanie na Białoruś sprzętu biathlonowego i ograniczonej liczby karabinów sportowych i pistoletów sportowych.

Jak informuje PAP, sankcje przeciwko Białorusi zostały wprowadzone w 2004 roku w odpowiedzi na sprawy zniknięcia czterech, wspomnianych wcześniej osób. Dodatkowe sankcje przyjęto w 2011 wobec – jak to określono – ludzi odpowiedzialnych za „pogwałcenie międzynarodowych standardów wyborczych” oraz praw człowieka. Zwrócono wówczas uwagę także na represje wobec społeczeństwa oraz demokratycznej opozycji. W tym samym roku wprowadzono także embargo na broń.

15 lutego 2016 roku UE podjęła decyzję o zniesieniu sankcji wobec 170 osób na Białorusi oraz czterech przedsiębiorstw.  Jednocześnie utrzymano embargo na broń dla tego kraju i sankcje wobec czterech osób.

Zobacz także: Białoruś znacznie rozszerza strefę ruchu bezwizowego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek MSZ Białorusi poinformowało o „rozczarowaniu” z powodu przedłużenia przez UE sankcji wobec Mińska.

„Te ograniczenia to bezpodstawne anachronizmy i wyraz inercji politycznej w podejściu UE do dialogu z Białorusią” – czytamy w oświadczeniu białoruskiego MSZ. „Jest oczywiste, że w ostatnich latach w relacjach białorusko-unijnych osiągnięto znacznie więcej niż wcześniej przez 10 lat sankcji” – znajdujemy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Zdaniem białoruskiego MSZ „w samej UE jest świadomość, iż rytualne przedłużenie ograniczeń wobec Białorusi nie prowadzi do żadnych pozytywnych rezultatów”. „Ponownie apelujemy do UE o zrezygnowanie z sankcyjnych utartych schematów, które tylko przeszkadzają normalnemu dialogowi i współpracy” – wskazano w oświadczeniu.

„Niezmiennie dążymy do budowania pełnowartościowych, dobrosąsiedzkich i partnerskich relacji z UE, w tym także w kwestiach wrażliwych” – podkreślono wewnątrz komunikatu, apelując o dalsze rozszerzanie dialogu politycznego o „niedyskryminacyjnym” charakterze.

Zobacz także: Sześć osób zgłosiło udział w prawyborach białoruskiej opozycji 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

www.pap.pl / pb.pl / kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz