Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Łukaszenki rozszerzone zostają strefy w obwodach brzeskim i grodzieńskim, w których turyści mogą poruszać się bez wizy.

O podpisaniu przez Łukaszenkę 2 sierpnia zarządzenia rozszerzającego strefy turystycznego ruchu bezwizowego w dwóch graniczących z Polską obwodach poinformował białoruski premier, Siergiej Rumas w wywiadzie dla państwowej telewizji Belarus 1. Tatiana Lidiajewa w wywiadzie dla „Grodnieńskiej Praudy” ujawniła jak daleko rozszerzono strefę ruchu bezwizowego w obwodzie grodzieńskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Lidiajewa oświadczyła, że bez wizy obywatele Polski będą mogli wjechać nie tylko, jak do tej pory, do Grodna i kilku gmin nad Kanałem Augustowskim, ale do całego rejonu grodzieńskiego oraz rejonów brzostowickiego, wołkowyskiego, szczuczyńskiego, werenowskiego i lidzkiego. Tym samym strefa bezcłowa objęła jedną trzecią rejonów obwodu.

Zaznaczyć trzeba, że objęła ona rejony w których znaczną część mieszkańców stanowią Polacy. Rejon werenowski to najgęściej zamieszkany przez naszych rodaków rejon Białorusi, Polacy stanowią w nim 80,7 proc. mieszkańców. W rejonie grodzieńskim jest ich 40,1 proc., w rejonie brzostowickim 21,9 proc, w rejonie wołkowyskim 24,9 proc., w rejonie szczuczyńskim 46,3 proc., w rejonie lidzkim 35,2 proc. W Grodnie, które już wcześniej objęte ruchem bezwizowym, żyje według spisu z 2009 r. 81,2 tysięcy narodowych Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25 proc. ludności miasta.

W obwodzie brzeskim strefa bezwizowa była już wcześniej szersza niż w grodzieńskim. Obejmowała Brześć oraz rejon brzeski, ale też rejony żabinkowski, prużański, kamieniecki, a także rejon świsłocki w sąsiednim obwodzie grodzieńskim, do którego wcześniej nie można było wjechać bez wizy inaczej niż właśnie z obwodu brzeskiego, a do którego nowe rozporządzenia pozwala dostać się prosto z Grodna. Na razie brak informacji na jakie rejony rozszerzono strefę wizową w obwodzie brzeskim ale według źródeł naszego portalu z Brześcia w grę wchodzą rejon kobryński i iwacewicki.

Do strefy bezwizowej wjechać można na podstawie dokumentu zamówionego w białoruskiej firmie turystycznej. W trybie tym można przebywać na terytorium Białorusi przez 15 dni (do tej pory było to 10 dni).

grodnonews.by/volkovysk.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz