Białoruś i UE podpisały porozumienie ws. uproszczenia procedur wizowych

Porozumienie przewiduje m.in. obniżenie opłat za wydanie wiz oraz wydłużenie czasu pobytu obywateli państw Unii Europejskiej na Białorusi do 180 dni w roku.

W środę w Brukseli odbyła się ceremonia podpisania porozumienia pomiędzy Białorusią a Unią Europejską o ułatwieniach wizowych i readmisji – informuje białoruska agencja Informacyjna Biełta. Stronę białoruską reprezentował minister spraw zagranicznych Władimir Makiej a stronę unijną – minister spraw wewnętrznych Chorwacji, która obecnie przewodzi w UE, Davor Božinović, oraz komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przed podpisaniem dokumentu Davor Božinović przypomniał, że porozumienie było negocjowane od 2014 roku. Według niego statystyki wizowe wskazują na silne powiązania między Białorusią a UE. W 2018 roku prawie 700 tysięcy Białorusinów złożyło wniosek o wizę Schengen, a ponad 80% wydanych wiz było wielokrotnych. „Białoruś jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników wydanych wiz Schengen i jednym z najniższych procentów odmów” – mówił chorwacki minister.

Porozumienie przewiduje wzajemne ułatwienie procedur wizowych i obniżenie opłat. Białorusini będą mogli ubiegać się o wizę zarówno w ambasadach krajów europejskich, jak i w centrach wizowych. Koszt wizy Schengen dla Białorusinów spadnie do 35 euro, podobnie jak koszt wizy białoruskiej dla obywateli państw UE. Oczekiwanie na wizę ma nie przekroczyć 10 dni; w przypadku dodatkowej weryfikacji okres ten może wydłużyć się do 30 dni. W wielu przypadkach, w zależności od celu podróży, Białorusini będą mogli ubiegać się o wizę bez uiszczania opłaty i otrzymywać w uproszczony sposób wielokrotne wizy o dłuższym okresie ważności.

Także Białoruś rozszerzy listę przesłanek do wydawania bezpłatnych wiz do celów niekomercyjnych. Maksymalna długość pobytu obcokrajowców z UE na Białorusi podwoi się z 90 do 180 dni w roku.

Porozumienie musi zostać jeszcze ratyfikowane przez białoruski parlament oraz zatwierdzone przez Parlament Europejski. Według Biełty oznacza to, że ułatwienia zaczną obowiązywać za kilka miesięcy – być może w czerwcu br., jak spodziewają się unijni urzędnicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś znacznie rozszerza strefę ruchu bezwizowego

Kresy.pl / Biełta

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz