Sześciu kandydatów zgłosiło swój udział w prawyborach prezydenckich białoruskiej opozycji. Termin składania odpowiednich dokumentów upłynął w niedzielę o północy.

Jak podaje portal Nasza Niwa, powołując się na koordynatora sztabu prawyborów, przewodniczącego Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii (Hramada) Ihara Barysaua, zgodnie z ustaloną procedurą wnioski o rejestrację zgłosiło sześcioro kandydatów. Są to Pawieł Siewiaryniec (przedstawiciel Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji), szef Ruchu O Wolność Juraś Hubarewicz, Mikałaj Kazłou ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, Alaksiej Janukiewicz z Białoruskiego Frontu Ludowego, Hanna Kanapacka i Wolha Kawalkowa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pierwsi czterej kandydaci zostali wysunięci przez swoje partie polityczne. Nie mające poparcia partii politycznych Kanapacka i Kawalkowa zgodnie z procedurą musiały zebrać pod swoją kandydaturą co najmniej 200 podpisów.

Nie zdążył zebrać wymaganej liczby podpisów biznesmen Uładzimir Usenia, który zaczął zbieranie podpisów zaledwie dwa dni przed upływem terminu zgłaszania kandydatur.

W poniedziałek rozpocznie się weryfikacja złożonych dokumentów, która potrwa maksymalnie dwa tygodnie.

Wspólny kandydat zostanie wyłoniony w ramach skomplikowanej procedury – obejmuje ona m.in. głosowanie internetowe, wybory regionalne oraz centralne podczas kongresu opozycji. Nazwisko zwycięzcy prawyborów powinno być znane do końca maja br.

Nie wszyscy przedstawiciele białoruskiej opozycji poddali się procedurze prawyborów. Jak pisze Nasza Niwa, o możliwości niezależnego zgłoszenia swojej kandydatury w wyborach prezydenckich mówili lider Partii „Białoruska Socjaldemokratyczna Hramada” Siarhej Czeraczeń, związkowiec Alaksandr Jaraszuk i były kandydat na prezydenta Mikoła Statkiewicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Mija termin zgłaszania kandydatur w prawyborach prezydenckich na Białorusi

Kresy.pl / nn.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz