Wielka Brytania zdecydowała się wysłać drugi okręt wojenny do Zatoki Perskiej w odpowiedzi na rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie i jego wodach.

HMS Diamond – niszczyciel typu 45 – jest już w drodze, aby dołączyć do fregaty HMS Lancaster, pływającej już w regionie Bliskiego Wschodu. Sekretarz obrony Grant Shapps stwierdził, że „zwiększenie obecności w regionie przez Wielką Brytanię ma kluczowe znaczenie”. Ponadto grupa zadaniowa pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii ma wkrótce rozpocząć patrole od kanału La Manche do Morza Bałtyckiego, aby chronić najważniejsze kable podmorskie w Europie – zrelacjonowało BBC.

HMS Lancaster jest w Zatoce od zeszłego roku. Jest tam wraz z trzema niszczycielami min Royal Navy. Shapps powiedział, że wysłanie niszczyciela wzmocni efekt odstraszania w regionie, w którym eskalują napięcia i otwarte konflikty.

„Bardzo ważne jest, […] aby chronić Wielką Brytanię i nasze interesy przed bardziej niestabilnym i pełnym sporów światem” – zacytowało BBC. Brytyjski minister przyznał, że ma być to sygnałem dla Iranu i jego regionalnych sojuszników.

Wojna Izraela wywołała już reakcję szyickiego Hezbollahu wywołała już reakcję Hezbollahu w Libanie, a także Ansarullahu w Jemenie – choć jeszcze nie na taką skalę, jakiej się początkowo obawiano. Stany Zjednoczone wysłały na wody u wybrzeży Bliskiego Wschodu dwie lotniskowcowe grupę uderzeniowe.

Amerykański niszczyciel na Morzu Czerwonym przechwycił już rakiety i drony – według doniesień wystrzelone przez Ansarullah. Jego bojownicy zdołali też przejąć statek towarowy powiązany z izraelskim biznesem Galaxy Leader. Przejęciu tankowca Central Park zapobiegła interwencja amerykańskiej marynarki wojennej.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że wysłanie HMS Diamond zapewni swobodę żeglugi i umożliwi bezpieczny przepływ handlu jednym z najważniejszych szlaków morskich łączących Europę z Azją Wschodnią przez Kanał Sueski. Codziennie przez prowadzącą do niego cieśninę Bab al-Mandab przepływa około 50 dużych statków handlowych. Przez cieśninę Ormuz, łaczącą Zatokę Perską z otwartym ocenem przepływa ich dziennie około stu.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply