Wiceszefowa MSZ Ukrainy Ołena Zerkal nazwała spekulacjami ostatnie wypowiedzi szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela, według którego umowa UE z Wielką Brytanią po Brexicie może być modelem dla przyszłych relacji z Ukrainą .

Jak informowaliśmy, szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel zaproponował, że umowa regulująca relacje UE z Wielką Brytanią po Brexicie może być modelem dla przyszłych relacji Unii z takimi krajami, jak Ukraina czy Turcja.

Wypowiedź Gabriela skomentowała wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy, Ołena Zerkal. Jej zdaniem, słowa szefa niemieckiej dyplomacji to czyste spekulacje.

– Ten model na razie nie powstał. Faktycznie, co do typu modelu, jaki może zostać stworzony na bazie wszystkich negocjacji w związku wychodzeniem Wielkiej Brytanii z UE, to są spekulacje – powiedziała Zerkal we wtorek w rozmowie na antenie ukraińskiej stacji Kanał 5.

Zdaniem wiceszefowej MSZ Ukrainy, słowa Gabriela odnosiły się raczej do Turcji niż Ukrainy, w związku z ostatnimi oświadczeniami nt. przyszłości Turcji. – To znaczy, w rozumieniu Gabriela, jesteśmy wymieniani wraz z Turcją… Jako kraje, które są takie same pod względem wielkości, populacji i woli integracji – powiedziała Zerkal. Podkreśliła, że szef MSZ Niemiec ma prawo do wyrażania stanowiska, które jako minister kształtuje. Zaznaczyła jednak, że w tej kwestii póki co nie ma generalnej opinii w ramach Unii Europejskiej, podobnie jak w sprawie tego, jak rozwiną się relacje handlowe na linii UE-Wielka Brytania po Brexicie. Jej zdaniem, wypowiedź Gabriela „to tylko myślenie na głos”.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla grupy medialnej Funke, Gabriel oświadczył:

Nie mogę sobie wyobrazić, że Turcja czy Ukraina staną się członkami Unii Europejskiej w najbliższych latach (…). Jeśli skonstruujemy inteligentne porozumienia z Wielką Brytanią, regulujące jej relacje z Europą po brexicie, to może być to model dla innych krajów.

Socjaldemokratyczny polityk kierujący komisarycznie niemieckim ministerstwem spraw zagranicznych do czasu powstania nowego rządu oświadczył, że takie umowy UE mogłyby też wprowadzać pogłębienie istniejących już umów celnych. Według Gabriela, Turcji będzie można przedstawić projekt nowej, ściślejszej formy unii celnej. Doszłoby do tego jednak po zmianie sytuacji politycznej nad Bosforem.

Unian.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply