Dziś w południe w Donbasie ma dojść do wymiany jeńców pomiędzy Ukraińcami a separatystami. Ma to być największa wymiana jeńców od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jeszcze w środę na wschodzie Ukrainy ma dojść do największej wymiany jeńców w historii konfliktu w Donbasie, pomiędzy stroną ukraińską a separatystami. Wymianę uzgodniono w ramach tzw. trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Strony konfliktu uzgodniły, że Ukraina uwolni 306 separatystów. W zamian, separatyści zwolnią 74 ukraińskich jeńców. Według zapowiedzi, do wymiany ma dojść około godz. 13 czasu w Kijowie (w południe czasu warszawskiego). Dokładne miejsce wymiany nie jest znane.

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał rodzinom osób przetrzymywanych przez donbaskich separatystów, że uwolnieni otrzymają pełną opiekę lekarską. Podkreślił też, że wymiana to efekt działań podejmowanych przez władze w Kijowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraińcy szacują, że separatyści przetrzymują łącznie około 170 ukraińskich obywateli jako jeńców. Ostatnia wymiana miała miejsce ponad rok temu.

Z kolei Martin Sajdik, specjalny przedstawiciel OBWE na Ukrainie i w ramach Grupy Kontaktowej wezwał obie strony do poszanowania procedury wymiany jeńców. Bezpieczeństwo mają zapewniać zwalnianym z niewoli Ukraińcom funkcjonariusze SBU.

Przed południem czasu kijowskiego ukraińska deputowana Iryna Gieraszczenko poinformowała na Facebooku, że do miejsca wymiany zbliżają się pojazdy przewożące separatystów.

Przeczytaj także: Separatyści wypuścili kolejnych jeńców

Według źródeł powiązanych z separatystami, do wymiany jeńców ma dojść w rejonie punktu kontrolnego Majorsk w rejonie Doniecka. Ługańscy separatyści wcześniej opublikowali nagranie, które ma przedstawiać wyprowadzenie jeńców i ich wyjazd do punktu wymiany.

112.ua / Interia.pl / Kresy.pl
Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz