Dziś w południe w Donbasie ma dojść do wymiany jeńców pomiędzy Ukraińcami a separatystami. Ma to być największa wymiana jeńców od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jeszcze w środę na wschodzie Ukrainy ma dojść do największej wymiany jeńców w historii konfliktu w Donbasie, pomiędzy stroną ukraińską a separatystami. Wymianę uzgodniono w ramach tzw. trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Strony konfliktu uzgodniły, że Ukraina uwolni 306 separatystów. W zamian, separatyści zwolnią 74 ukraińskich jeńców. Według zapowiedzi, do wymiany ma dojść około godz. 13 czasu w Kijowie (w południe czasu warszawskiego). Dokładne miejsce wymiany nie jest znane.

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał rodzinom osób przetrzymywanych przez donbaskich separatystów, że uwolnieni otrzymają pełną opiekę lekarską. Podkreślił też, że wymiana to efekt działań podejmowanych przez władze w Kijowie.

Ukraińcy szacują, że separatyści przetrzymują łącznie około 170 ukraińskich obywateli jako jeńców. Ostatnia wymiana miała miejsce ponad rok temu.

Z kolei Martin Sajdik, specjalny przedstawiciel OBWE na Ukrainie i w ramach Grupy Kontaktowej wezwał obie strony do poszanowania procedury wymiany jeńców. Bezpieczeństwo mają zapewniać zwalnianym z niewoli Ukraińcom funkcjonariusze SBU.

Przed południem czasu kijowskiego ukraińska deputowana Iryna Gieraszczenko poinformowała na Facebooku, że do miejsca wymiany zbliżają się pojazdy przewożące separatystów.

Przeczytaj także: Separatyści wypuścili kolejnych jeńców

Według źródeł powiązanych z separatystami, do wymiany jeńców ma dojść w rejonie punktu kontrolnego Majorsk w rejonie Doniecka. Ługańscy separatyści wcześniej opublikowali nagranie, które ma przedstawiać wyprowadzenie jeńców i ich wyjazd do punktu wymiany.

112.ua / Interia.pl / Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply