Izba Gmin zajmie się polską ustawą o IPN

Posłowie Izby Gmin będą debatować nad nowelizacją ustawy o IPN.

Piątego czerwca br. w niższej izbie brytyjskiego parlamentu odbędzie się dyskusja nad nowelizacją polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Inicjatorami debaty są Alex Sobel, poseł z ramienia Partii Pracy oraz konserwatysta Andrew Percy. – podał w niedzielę dziennik „Rzeczpospolita”.

Inicjatywa zdobyła poparcie głównie laburzystów, ale opowiedzieli się za nią także torysi, liberalni demokraci oraz jeden poseł Szkockiej Partii Narodowej. W trakcie debaty na interpelacje posłów będzie odpowiadał przedstawiciel brytyjskiego rządu. Dyskusja odbędzie się w Westminster Hall, a nie głównej sali parlamentu, lecz zdaniem Sobela i tak będzie wydarzeniem wyjątkowym.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, Sobel, który jest jest synem Leopolda Sobela, historyka o żydowskim pochodzeniu, emigranta z Polski, uważa, że ustawa o IPN zagraża rzetelnym badaniom historycznym nad Holokaustem. Pod rządami ustawy, zdaniem Sobela, może dojść do prześladowania takich osób jak Jan Tomasz Gross (którego uważa on za zasłużonego dla „ujawniania prawdy związanej z tymi zbrodniami”) oraz „rewizjonizmu” a nawet „zaprzeczenia istnienia Holokaustu”.

“Ta ustawa stwarza atmosferę, która zachęca do propagowania poglądów przez osoby, które są antysemitami, rasistami, a może nawet faszystami” – twierdzi brytyjski deputowany. Napisał w tej sprawie list do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Sobel upiera się także przy stosowaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Według niego służy ono jedynie do umiejscowienia geograficznego obozów a nie zrzucenia winy z Niemców. „W grudniu zamierzam przyjechać do Polski i nie chcę wówczas być ścigany” – cytuje jego słowa „Rzeczpospolita”.

Brytyjski deputowany twierdził także w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że próbuje nakłonić znajomych parlamentarzystów z innych krajów do organizacji podobnych debat i jakoby dwa lub trzy parlamenty były tym zainteresowane. Sobel nie chciał jednak ujawnić, o jakie kraje chodzi.

Nie wiadomo jednak, czy brytyjscy deputowani zdążą z debatą przed werdyktem polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Termin ogłoszenia orzeczenia TK w tej sprawie nie został jeszcze ogłoszony, lecz dziennik powołując się na liczne opinie ekspertów, pisze, że może ono zapaść jeszcze w maju.

CZYTAJ TAKŻE:
Kneset za uznaniem nowelizacji ustawy o IPN za negowanie Holokaustu
Departament Stanu USA: pilnie śledzimy losy ustawy o IPN

Kresy.pl / Rzeczpospolita

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. lp
  lp :

  Koszery przeginają i oni będą przyczyną prawdziwego, a nie wyssanego z palca antysemityzmu. Milczenie “polskich” władz jest jednak porażające, czyżby faktycznie byli po ich stronie?!

  • Gaetano
   Gaetano :

   @UczSieHistorii Bo te przygłupy są chorobliwie zafascynowani angolami i całą tą otoczką wokół Windsoru i ich przeżartej korupcją i mataczeniem monarchią. Na chama chcą wmówić Polakom, wróć, ciemnemu ludowi, że angole należą do czołówki wspierających nas państw. Ponadto ramówkę trzeba czymś zapełnić; ot taka odmiana od nachalnej papki medialnej.

 2. Accipiter
  Accipiter :

  Żydzi do życia oprócz powietrza potrzebują atmosfery prześladowania. Bez tego maca im nie smakuje i chanuka nie jest tak radosna.
  Polski rząd, gdyby oczywiście był polski, a nie stanowił żydosko-banderowskiej ekspozytury, zamiast się tłumaczyć parchom egzekwował by z całą surowością nowe prawo.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 3. ProPatria
  ProPatria :

  Takie drobne podziękowanie dla bezmózgich polskojęzycznych za bezwarunkowe wsparcie w sprawie Skripala… Niestety, za brak odpowiednich wniosków z historii drogo się płaci (wszyscy wiemy jak Wielka Brytania wsparła Nas we wrześniu 1939)…

 4. Smok Wawelski
  Smok Wawelski :

  Może część PISu stoi po “ich” stronie, ale wydaje się raczej że to milczenie jest jak reakcja dziecka na coś strasznego: zamknąć oczy to zło zniknie.Kaczyński mówił, że atak trzeba przeczekać. To są kompletni amatorzy z okręgówki- robią trochę wiatru na własnym stadionie, pokrzyczą ale prowadzenie polityki Polski ich przerasta. Tylko nacisk narodowy może ich zmusić do reakcji

 5. Gaetano
  Gaetano :

  Ewentualna debata będzie stanowić kolejny etap żydo-angolskiej perwersji i nieudolności popisowych miernot. A z tym pejsatym śmieciem, tak troszczącym się o ziomka-kanalię grossa, należy postąpić analogicznie jak w przypadku Międlara, któremu angole zabroniły wjazdu. Z małym zastrzeżeniem, że tak sprawa wyglądałaby w normalnym państwie.