Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała w piątek list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o przesunięcie terminu Brexitu do 30. czerwca br. – donosi agencja dpa.

May napisała w liście, że odroczenie Brexitu da czas na czwartą próbę przegłosowania umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w Izbie Gmin. Zapewniła przy tym, że szuka porozumienia z opozycyjną Partią Pracy, które ma zapewnić w brytyjskim parlamencie większość potrzebną do zatwierdzenia umowy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W związku z tym, że w maju odbędą się wybory do Europarlamentu, May zgodziła się na rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzenia wyborów również w Wielkiej Brytanii, jednak zaznaczyła, że jeśli Izba Gmin wcześniej ratyfikuje umowę o Brexicie, wybory zostaną odwołane.

Jeśli rozmowy z Partią Pracy nie przyniosą spodziewanego przez May rezultatu, w brytyjskim parlamencie nastąpi trzecia już runda głosowań sondażowych w sprawie dalszego postępowania – obiecała May. Dotychczasowe dwie rundy takich głosowań nie przyniosły żadnych rozwiązań.

Zgoda na przełożenie Brexitu wymaga jednomyślności w Radzie UE. Tymczasem propozycję May skrytykowała Francja nazywając ją „przedwczesną”. Zdaniem Pałacu Elizejskiego stanowisko brytyjskiej premier nie spełnia warunków postawionych wcześniej przez Unię. Francuzi zasugerowali, że powody tak znacznego odroczenia Brexitu musiałyby być bardziej znaczące – takie jak zorganizowanie ponownego referendum, rozpisanie nowych wyborów lub zaproponowanie przyszłych relacji Wielka Brytania-UE. Bardziej łagodne stanowisko zajęły Niemcy, które wezwały pozostałe kraje UE do przyjęcia wspólnego stanowiska wobec brytyjskiej propozycji podczas Rady UE 10. kwietnia.

Tymczasem według nieoficjalnych doniesień z Brukseli Donald Tusk chce zaproponować przesunięcie Brexitu aż o 12 miesięcy. Wielka Brytania mogłaby wcześniej opuścić UE, jeśli w tym czasie brytyjski parlament ratyfikuje porozumienie z UE o Brexicie.

Jak pisaliśmy, Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła wynegocjowane przez Theresę May z Brukselą porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W marcu br. UE zgodziła się o przesunięcie terminu Brexitu o dwa tygodnie, do 12. kwietnia br. We wtorek po siedmiogodzinnym posiedzeniu rządu Theresa May oświadczyła, że poprosi Unię Europejską o dalsze przełożenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz