Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała w piątek list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o przesunięcie terminu Brexitu do 30. czerwca br. – donosi agencja dpa.

May napisała w liście, że odroczenie Brexitu da czas na czwartą próbę przegłosowania umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w Izbie Gmin. Zapewniła przy tym, że szuka porozumienia z opozycyjną Partią Pracy, które ma zapewnić w brytyjskim parlamencie większość potrzebną do zatwierdzenia umowy.

W związku z tym, że w maju odbędą się wybory do Europarlamentu, May zgodziła się na rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzenia wyborów również w Wielkiej Brytanii, jednak zaznaczyła, że jeśli Izba Gmin wcześniej ratyfikuje umowę o Brexicie, wybory zostaną odwołane.

Jeśli rozmowy z Partią Pracy nie przyniosą spodziewanego przez May rezultatu, w brytyjskim parlamencie nastąpi trzecia już runda głosowań sondażowych w sprawie dalszego postępowania – obiecała May. Dotychczasowe dwie rundy takich głosowań nie przyniosły żadnych rozwiązań.

Zgoda na przełożenie Brexitu wymaga jednomyślności w Radzie UE. Tymczasem propozycję May skrytykowała Francja nazywając ją „przedwczesną”. Zdaniem Pałacu Elizejskiego stanowisko brytyjskiej premier nie spełnia warunków postawionych wcześniej przez Unię. Francuzi zasugerowali, że powody tak znacznego odroczenia Brexitu musiałyby być bardziej znaczące – takie jak zorganizowanie ponownego referendum, rozpisanie nowych wyborów lub zaproponowanie przyszłych relacji Wielka Brytania-UE. Bardziej łagodne stanowisko zajęły Niemcy, które wezwały pozostałe kraje UE do przyjęcia wspólnego stanowiska wobec brytyjskiej propozycji podczas Rady UE 10. kwietnia.

Tymczasem według nieoficjalnych doniesień z Brukseli Donald Tusk chce zaproponować przesunięcie Brexitu aż o 12 miesięcy. Wielka Brytania mogłaby wcześniej opuścić UE, jeśli w tym czasie brytyjski parlament ratyfikuje porozumienie z UE o Brexicie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła wynegocjowane przez Theresę May z Brukselą porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W marcu br. UE zgodziła się o przesunięcie terminu Brexitu o dwa tygodnie, do 12. kwietnia br. We wtorek po siedmiogodzinnym posiedzeniu rządu Theresa May oświadczyła, że poprosi Unię Europejską o dalsze przełożenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Kresy.pl / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz