Parlament Japonii przegłosował w czwartek specjalny pakiet środków mających uchronić kraj przed kryzysem spowodowanym pandemią wirusa SARS COVID-19.

Łączna wartość środków, których wydanie przegłosował japoński parlament to około 240 mld dolarów. Spowodowało to konieczność wprowadzenia poprawek budżetowych. W ramach środków wsparcia dla społeczeństwa w warunkach narastającego kryzysu gospodarczego przewidziano też ten najbardziej bezpośredni. Każdy obywatel Japonii otrzyma kwotę 100 tys. jenów czyli 930 dol. Świadczenie to będzie naliczane na każdego dorosłego i na każdego nieletniego.

Trzecia gospodarka świata od dekad zmaga się z niskim wzrostem PKB, a spowodowany przez pandemię koronawirusa SARS COVID-19 kryzys nałożył się skutki podwyższenia podatków konsumpcyjnych, czego w zeszłym roku dokonał rząd Shinzo Abe, jak podała agencja informacyjna AFP.

Państwo chce wyłożyć znaczne środki na zwiększenie produkcji masek ochronnych. Lepsza ochrona pracowników ma ułatwić przywrócenie normalnego działania możliwie wielu przedsiębiorstw. Obecnie część z nich ograniczyła aktywność pracowników na terenie zakładów pracy. Obostrzenia jakie władze wprowadziły by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa będą obowiązywać w Japonii do 6 maja. AFP spodziewa się jednak, że okres obowiązywanae obostrzeń zostanie przez rząd Abe przedłużony.

Jeszcze przed kryzysem pandemicznym japońska gospodarka zmierzała w kierunku recesji odnotowując na koniec zeszłego roku spadek PKB o 1,8 proc. Ograniczenie aktywności ekonomicznej w okresie pandemii może jeszcze nasilić ten proces. AFP twierdzi, że aktywność w branży turystycznej spadła o 90 proc. Spadły też obroty handlu zagranicznego co ma istotne znaczenie dla gospodarki nastawionej na eksport jaką jest gospodarka japońska. Japończycy stracą też zyski jakich spodziewali się z organizacji Igrzysk Olimpijskich, które miały się odbyć w tym kraju latem bieżącego roku. Z powodu pandemii Igrzyska zostały przeniesione na przyszły rok.

news.yahoo.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply