Zgromadzenie Konstytucyjne przygotowało projekt nowej ustawy zasadniczej Kirgistanu, która ustali w nim prezydencki system rządów.

Przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego Bekbosun Borubaszow zapowiedział, że pracuje ono nad przepisami, które zlikwidują stanowisko premiera w dotychczasowej formie. Kierownictwo rady ministrów ma zostać przekazane w ręce szefa Administracji Prezydenta nominowanego przez głowę państwa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak stwierdził Borubaszow, którego wypowiedzi przytoczył we wtorek portal 24.kg, tego rodzaju kształt konstytucji ma być instytucjonalizacją woli narodu wyrażonej przy okazji niedawnego referendum, które odbyło się 10 stycznia wraz z przedterminowymi wyborami prezydenckimi. Mając do wyboru system parlamentarny i system prezydencki organizacji władz wykonawczych 81,29 proc. głosujących opowiedziało się za modelem prezydenckim.

Jego zwolennikiem jest sam nowy prezydent Sadyr Żaparow. Próbował on zainicjować zmiany konstytucyjne jeszcze jako porewolucyjny premier tymczasowy.

Przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego uznał, że „praktyka pokazała, iż wiele kwestii jest decydowanych w aparacie prezydenta, a odpowiedzialność jest składana rząd”. Borubaszow poinformował, że projekt nowej konstytucji Kirgistanu jest już gotowy i w ciągu kilku dni powinien trafić pod obrady izby parlamentarnej – Żogorku Kenesza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W wyborach do parlamentu Kirgistanu z 4 października 2020 r. niemal jedna trzecia głosów padła na 12 partii, które nie zdołały przekroczyć wysokiego, 7-procentowego progu wyborczego. Już dzień potem na ulice stolicy kraju Biszkeku wyszły tłumy przeciwników władz oskarżających je o nadużycia w czasie kampanii wyborczej. Po starciach z policją protestujący zajęli siedzibę parlamentu i administracji prezydenta Kirgistanu. Doszło do okresu praktycznej anarchii w państwie, które nie posiadało przez kilka dni jednego ośrodka kierowniczego – parlament rozbił się na co najmniej dwie frakcje, a część ministerstw przestała uznawać władzę ówczesnego prezydenta Sooronbaja Dżeenbekowa. Jego ustąpienie 15 października ułatwiło tranzycję władzy.

W porewolucyjnej sytuacji Sadyr Żaparow przejął stanowisko premiera 10 października . 52-letni nowy premier zdołał następnie przejąć tymczasowo obowiązki głowy państwa. Żaparow zdobył sobie popularność mimo kryminalnej kartoteki – w 2013 r. został skazany za nieprawidłowości przy prywatyzacji kopalni złota oraz porwanie, w związku czym od tegoż roku przebywał na emigracji aż do 2017 r. Po powrocie trafił do więzienia.

24.kg/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz