Nowy prezydent Kirgistanu na Kremlu

Z pierwszą zagraniczną wizytą nowy prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow udał się do Moskwy, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.

Żaparow, który wspiął się z więziennej celi na szczyt kirgiskiej polityki w czasie ulicznej rewolucji i w styczniu z przygniatającą przewagą został nowym prezydentem z pierwszą wizytą udał się Rosji. Od upadku Związku Radzieckiej Kirgistan jest tym środkowoazjatyckim państwem, które jest najściślej związane z dawną metropolią.

Żaparow udał się do Rosji na czele dużej delegacji. Towarzyszą mu, jak podał portal 24.kg: minister spraw zagranicznych Rusłan Kazakbajew, szef administracji prezydenta Sjunbek Kasmambetow, pierwszy wicepremier Artiom Nowikow, minister gospodarki i finansów Ułukbek Karmyszakow, minister obrony Taałajbek Omuralijew, minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Boobek Ażykiejew, minister rozwoju wsi, regionów i gospodarki wodnej Askarbek Dżanybekow, minister transportu, architektury, budownictwa i komunikacji Gulimira Abdralijewa, minister energetyki i przemysłu Kubanyczbek Turdubajew, dyrektor Państwowej Agencji Rozwoju i Ochrony Inwestycji Ałmambet Szykmamatow, przewodniczący Państwowej Służby Podatkowej Kabył Abdalijew i pełniący obowiązki mera stołecznego Biszkeku Baktybek Kudajbergenow.

Agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała, że w czasie spotkania Putin podziękował Żaparowowi za utrzymanie publicznego charakteru języka rosyjskiego w Kirgistanie – „To ważne dla nas i dla obywateli Kirgistanu, bo daje im przewagę na rynku pracy w Rosji”. Podkreślił, że dołoży wszelkich starań by język rosyjski była nadal nauczany w Kirgistanie. Przypomniał też, że Rosja jest pierwszym partnerem handlowym środkowoazjatyckiego państwa.

Ze swojej strony Żaparow zadeklarował, że chce rozwijać współpracę z Rosją w ramach wspomnianego EwrAzES, Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) i Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). We wszystkich tych organizacjach Rosja jest czołowym lub jednym z czołowych państw członkowskich. „To jest priorytetem kursu polityki zagranicznej i gospodarki naszego kraju” – stwierdził kirgiski prezydent. Relacje z Moskwą określił jako sojusznicze i strategiczne.

Żaparow dziękował Rosji za wsparcie w walce z pandemią koronawirusa i mówił o zamówieniu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. O tej ostatniej powiedział – „Chciałbym zauważyć, że społeczność międzynarodowa docenia wysoką skuteczność i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki.” Dziękował też Rosjanom za pomoc w „uregulowaniu politycznego kryzysu” w jego państwie, jak przytoczył portal Kaktus.media.

Żaparow zaprosił Putina do złożenia wizyty w Kirigstanie.

24.kg/kaktus.media/ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz