Po podpisaniu ustawy o IPN przez prezydenta, opublikowano wspólną deklarację premierów Netanjahu i Morawieckiego.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski na briefingu w Rydze oświadczył, że prezydent, po konsultacjach z biurem prawa i ustroju Kancelarii Prezydenta, po dodatkowych opiniach prawnych, podjął decyzję o podpisaniu uchwalonej dzisiaj nowelizacji ustawy o IPN. Chwilę później na oficjalnej stronie prezydenta poinformowano, że ustawa jest już podpisana.

Również w środę poinformowano o podpisaniu wspólnej deklaracji premierów Polski i Izraela. Oba rządy bardzo ostro potępiają wszelkie formy antysemityzmu i wyrażają swoje zaangażowanie, aby przeciwstawiać się wszelkim jego formom. Oba rządy także wyrażają odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych. Rząd Polski i Izraela wzywają do powrotu do pełnego szacunku i dialogu w dziedzinie dyskursu publicznego – można przeczytać w podpisanym dokumencie.

ZOBACZ TAKŻE: Media: Nowelizacja ustawy o IPN ceną za spotkanie Dudy z Trumpem

Wspieramy pełne i nieograniczone badania i wyrażanie nauki historycznej zwłaszcza w zakresie Holokaustu, aby można było prowadzić takie badania bez obawy o jakiekolwiek prawne przeszkody – dodano w podpisanej przez premierów deklaracji.

W tym także, jeśli chodzi o naukowców, dziennikarzy, studentów oraz także tych, którzy przeżyli Holokaust oraz ich rodziny, które nie będą podlegały jakimkolwiek ograniczeniom prawnym poprzez wykorzystywanie prawa do wolności wypowiedzi i wolności badań w odniesieniu do Holokaustu. Żadne prawo nie może i nie zmieni tego – zaznaczono w deklaracji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziemkiewicz o kapitulacji PiS ws. ustawy o IPN: mieliśmy nie dać ani guzika, zabrali nam całe gacie

Cieszę się, że nowelizację poparło aż 388 posłów, że zwyciężył taki instynkt państwo, instynkt ponadpartyjny i mimo też ciężkich słów, które padały z trybuny – powiedział premier Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.

Zdaniem premiera Polska może teraz skuteczniej walczyć o prawdę. Cieszę się, że posłowie opozycji, krótko mówiąc, w ogromnej większości przychylili się do naszych argumentów, że był tutaj taki szeroki konsensus, że będziemy teraz, mam nadzieję razem, walczyć o prawdę o Polakach, o Polsce, o naszej historii, w szczególności tym niezwykle kluczowym dla naszych dziejów okresie II wojny światowej – mówił szef rządu. Prawda o Polsce jest dobra i prawda o naszych intencjach też jest dobra. My zmieniając to prawo pokazujemy te intencje jeszcze wyraźniej, że chodzi nam właśnie o prawdę i tylko o prawdę – powiedział Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ WIĘCEJ: Sejm przyjął zmiany w ustawie o IPN, Winnicki zablokował mównicę [+VIDEO]

Kresy.pl / dziennik.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Proszę, jak zgrabnie i błyskawicznie ta wykastrowana ustawa znalazła się na biurku maliniaka, który aż rwał się do jej podpisania. Zostanie mu tu zapisane na jego czarnej, haniebnej liście. Teraz pora na wspólną imprezkę z pejsatymi.
    A do lutego 1990r było tak dobrze.