Izraelskie media: prezydent Izraela powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście

Czołowe izraelskie media relacjonując wizytę prezydenta Izraela Reuwena Riwlina w Polsce twierdzą, że powiedział on prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że „Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji Żydów”. Prezydent twierdzi, że „takie słowa w wystąpieniach Riwlina nie padły”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela. Obaj spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych.  Izraelskie media, relacjonując tę wizytę i rozmowy z polskim prezydentem podają, że prezydent Izraela powiedział Dudzie „na polskiej ziemi”, że – jak pisze „Times of Israel” – „podczas gdy niektórzy Polacy pomagali ratowali Żydów, inni brali udział w ich eksterminacji”.

– Nie ma wątpliwości, że wielu Polaków walczyło przeciwko nazistowskiemu reżimowi, ale nie możemy negować faktu, że Polska i Polacy przyłożyli rękę do eksterminacji [Żydów-red.] – tak słowa Reuwena Riwlina cytują czołowe izraelskie media: w tym lewicowy dziennik „Haaretz” i prawicowy „Times of Israel”, mimo drobnych różnic w przekładzie.

„Times of Israel” twierdzi, że słowa te padły podczas wspólnej konferencji prasowej. Według relacji tego dziennika, izraelski prezydent dodał, że „państwo polskie pozwoliło na wprowadzenie w życie przerażającej, ludobójczej ideologii Hitlera i było świadkiem fali antysemityzmu wywołanej przez prawo, które teraz przyjęliście”. W ten sposób polityk nawiązał do nowelizacji ustawy o IPN.

Dziennik „Haaretz” na swoich stronach internetowych zatytułował artykuł na ten temat: „Izraelski prezydent do swojego polskiego odpowiednika: nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście”. Na wstępie zaznacza też, że tegoroczny Marsz Żywych odbywa się w kontekście przyjętej parę tygodni temu „kontrowersyjnej” nowelizacji ustawy o IPN, która „kryminalizuje twierdzenia o polskim udziale w Holokauście”.

Sprawa nabrała szerokiego rozgłosu w sieci. Korespondenta TVP w Brukseli Dominika Ćosić zapytała na Twitterze prezydenta Dudę, „czy faktycznie prezydent Izraela powiedział te słowa”. Polski prezydent odpowiedział krótko, że „takie słowa w wystąpieniach Prezydenta nie padły”. Wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak zwrócił jednak uwagę, że „Prezydent zaprzecza, że takie słowa padły „w wystąpieniach”, ale pytanie były o to czy padły i prezydent nie stwierdził, że w ogóle nie padły”. Bosak pytał też o sprawę rzecznika prezydenta, Krzysztofa Łapińskiego. Ten jednak ograniczył się tylko do udostępnienia na swoim profilu tweeta Andrzeja Dudy, bez żadnych dodatkowych komentarzy czy uzupełnień.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

 

Poniżej zestawienie relacji na żywo ze stacji TVP Info i TVN:

Haaretz.com / timesofisrael.com / twitter.com / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Obok muzeum Polin w Warszawie powinno byc zbudowane muzeum ludobojstwa narodu polskiego w latach 1936-1956. Ale tylko etnicznych Polakow bo Zydom Polacy juz muzeum zafundowali. Tylko prawda moze nas obronic. Moze kiedys beda nami rzadzili Polacy bo dzisiaj to sa jakies podrobki.
  Skoro mamy Wybacz Dude za prezydenta, faceta ktory prosil w imieniu Polski/ Polakow mordercow stalinowskich z marca 1968 o wybaczenie to czego mamy sie spodziewac?

 2. donald
  donald :

  Obok muzeum Polin w Warszawie powinno byc zbudowane muzeum ludobojstwa narodu polskiego w latach 1936-1956. Ale tylko etnicznych Polakow bo Zydom Polacy juz muzeum zafundowali. Tylko prawda moze nas obronic.
  Skoro mamy Wybacz Dude za prezydenta, faceta ktory prosil w imieniu Polski/ Polakow mordercow stalinowskich z marca 1968 o wybaczenie to czego mamy sie spodziewac?

 3. Fryc
  Fryc :

  To się nazywa Haggada, z tym się nie da dyskutować w sposób racjonalny, bo to jest myślenie alegoryczne, metaforyczne i to są przede wszystkim emocje. Żydzi muszą sobie opowiadać historie, które będą świat dzieliły na nich i resztę, i stąd nawet pomimo tego, że w kolaborację zaangażowały się kryminalne męty, Żydzi będą obarczali za Holokaust odpowiedzialnością również Polaków

  Żadne tweety, żadne filmy, żadne flash-moby, żadne akcje-przytulanki nic z tym nie zrobią. Z tym można coś zrobić jedynie ewentualnie poprzez wydawanie książek