Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela Reuvenem Riwlin. Polski prezydent był bardzo pojednawczy w przeciwieństwie do jego głowy państwa żydowskiego.

Prezydenci dwóch państw spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych. „Jest dla mnie wielkim zaszczytem, ale zarazem jest dla mnie wielce znaczące panie prezydencie to, że spotykamy się dziś tutaj, w Polsce, ale zarazem w mieście, które widziało straszliwą tragedię narodu żydowskiego, w mieście, w którym nazistowscy Niemcy stworzyli obóz zagłady, obóz Auschwitz-Birkenau” – portal Interia cytuje słowa prezydenta RP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Polski prezydent pokreślił jednak, że spotyka się z izraelskim odpowiednikiem ni tylko, żeby upamiętnić ofiary zagłady z lat drugiej wojny światowej, ale także „żeby powiedzieć – 'nigdy więcej’, żeby powiedzieć, czy wręcz krzyknąć – popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm, popatrzcie do czego może prowadzić ksenofobia, rasizm”.

Mówiąc o historii Duda przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne wydawało wyroki śmierci na ludzi wydających Żydów Niemcom. Ale powiedział również, że postawy Polaków „były różne”. Wyraził wolę aby „o tym mówić” i stwierdził, że „absolutnie nie jest niczyją intencją blokowanie świadectwa, także tego świadectwa, które jest trudne”.

Polski prezydent mówił wręcz, że chce się wzorować na Izraelu – „Wierzę w to, że w tym dziele, które ja z całą mocą staram się realizować – budowania silnego polskiego państwa będziemy mogli czerpać z Izraela bardzo wiele cennych wzorców”.

Wystąpienie prezydenta Izraela było znacznie mniej pojednawcze. Określił Polskę jako zarówno kolebkę, jak i „największy cmentarz Żydów”. „Mamy pełen szacunek do tego rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło, ale mamy również niezgodę, głęboką niezgodę, o której już mówiłem wcześniej w rozmowie z panem prezydentem, gdzie wyjaśnialiśmy własne stanowiska” – mówił Riwlin – „żądamy, żeby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście”.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

interia.pl/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Na kolana polskojęzyczni, pan żyd chce finansowego zadośćuczynienia za zbrodnie przez Polaków nie popełnione. Nie popuści, jego roszczenia są niemożliwe do zaspokojenia. Jak zapowiadał będzie upadlał na każdym kroku i przy każdej nadarzającej się okazji. Dopóki oczywiście NARÓD POLSKI nie wybierze prawdziwych patriotów do władzy i nie wstanie z pozycji pełzającej.

  2. Kojoto
    Kojoto :

    „rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło” – co za bezczelny cwany skurwysynek… To są owoce tolerowania w Polskiej przestrzeni medialnej pijawek pokroju Szechtera i jego wyznawców, a także głosowania na takich zdrajców jak prezio Juda.