Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela Reuvenem Riwlin. Polski prezydent był bardzo pojednawczy w przeciwieństwie do jego głowy państwa żydowskiego.

Prezydenci dwóch państw spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych. „Jest dla mnie wielkim zaszczytem, ale zarazem jest dla mnie wielce znaczące panie prezydencie to, że spotykamy się dziś tutaj, w Polsce, ale zarazem w mieście, które widziało straszliwą tragedię narodu żydowskiego, w mieście, w którym nazistowscy Niemcy stworzyli obóz zagłady, obóz Auschwitz-Birkenau” – portal Interia cytuje słowa prezydenta RP.

Polski prezydent pokreślił jednak, że spotyka się z izraelskim odpowiednikiem ni tylko, żeby upamiętnić ofiary zagłady z lat drugiej wojny światowej, ale także „żeby powiedzieć – ‚nigdy więcej’, żeby powiedzieć, czy wręcz krzyknąć – popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm, popatrzcie do czego może prowadzić ksenofobia, rasizm”.

Mówiąc o historii Duda przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne wydawało wyroki śmierci na ludzi wydających Żydów Niemcom. Ale powiedział również, że postawy Polaków „były różne”. Wyraził wolę aby „o tym mówić” i stwierdził, że „absolutnie nie jest niczyją intencją blokowanie świadectwa, także tego świadectwa, które jest trudne”.

Polski prezydent mówił wręcz, że chce się wzorować na Izraelu – „Wierzę w to, że w tym dziele, które ja z całą mocą staram się realizować – budowania silnego polskiego państwa będziemy mogli czerpać z Izraela bardzo wiele cennych wzorców”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wystąpienie prezydenta Izraela było znacznie mniej pojednawcze. Określił Polskę jako zarówno kolebkę, jak i „największy cmentarz Żydów”. „Mamy pełen szacunek do tego rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło, ale mamy również niezgodę, głęboką niezgodę, o której już mówiłem wcześniej w rozmowie z panem prezydentem, gdzie wyjaśnialiśmy własne stanowiska” – mówił Riwlin – „żądamy, żeby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście”.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

interia.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Na kolana polskojęzyczni, pan żyd chce finansowego zadośćuczynienia za zbrodnie przez Polaków nie popełnione. Nie popuści, jego roszczenia są niemożliwe do zaspokojenia. Jak zapowiadał będzie upadlał na każdym kroku i przy każdej nadarzającej się okazji. Dopóki oczywiście NARÓD POLSKI nie wybierze prawdziwych patriotów do władzy i nie wstanie z pozycji pełzającej.