Andrzej Duda podejmował w czwartek prezydenta Izraela Reuvenem Riwlin. Polski prezydent był bardzo pojednawczy w przeciwieństwie do jego głowy państwa żydowskiego.

Prezydenci dwóch państw spotkali się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu by wziąć udział w Marszu Żywych. “Jest dla mnie wielkim zaszczytem, ale zarazem jest dla mnie wielce znaczące panie prezydencie to, że spotykamy się dziś tutaj, w Polsce, ale zarazem w mieście, które widziało straszliwą tragedię narodu żydowskiego, w mieście, w którym nazistowscy Niemcy stworzyli obóz zagłady, obóz Auschwitz-Birkenau” – portal Interia cytuje słowa prezydenta RP.

Polski prezydent pokreślił jednak, że spotyka się z izraelskim odpowiednikiem ni tylko, żeby upamiętnić ofiary zagłady z lat drugiej wojny światowej, ale także “żeby powiedzieć – ‘nigdy więcej’, żeby powiedzieć, czy wręcz krzyknąć – popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm, popatrzcie do czego może prowadzić ksenofobia, rasizm”.

Mówiąc o historii Duda przypomniał, że Polskie Państwo Podziemne wydawało wyroki śmierci na ludzi wydających Żydów Niemcom. Ale powiedział również, że postawy Polaków “były różne”. Wyraził wolę aby “o tym mówić” i stwierdził, że “absolutnie nie jest niczyją intencją blokowanie świadectwa, także tego świadectwa, które jest trudne”.

Polski prezydent mówił wręcz, że chce się wzorować na Izraelu – “Wierzę w to, że w tym dziele, które ja z całą mocą staram się realizować – budowania silnego polskiego państwa będziemy mogli czerpać z Izraela bardzo wiele cennych wzorców”.

Wystąpienie prezydenta Izraela było znacznie mniej pojednawcze. Określił Polskę jako zarówno kolebkę, jak i “największy cmentarz Żydów”. “Mamy pełen szacunek do tego rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło, ale mamy również niezgodę, głęboką niezgodę, o której już mówiłem wcześniej w rozmowie z panem prezydentem, gdzie wyjaśnialiśmy własne stanowiska” – mówił Riwlin – “żądamy, żeby Polska była odpowiedzialna za pełne badanie o Holokauście”.

Czytaj także: Kompleks Izraela – kiedy sojusznik okazuje się wrogiem

interia.pl/kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Na kolana polskojęzyczni, pan żyd chce finansowego zadośćuczynienia za zbrodnie przez Polaków nie popełnione. Nie popuści, jego roszczenia są niemożliwe do zaspokojenia. Jak zapowiadał będzie upadlał na każdym kroku i przy każdej nadarzającej się okazji. Dopóki oczywiście NARÓD POLSKI nie wybierze prawdziwych patriotów do władzy i nie wstanie z pozycji pełzającej.

  • jwu
   jwu :

   @ProPatria Też bym tak chciał,żeby to naród polski wybierał polityków.Ale po przeczytaniu wielu artykułów mówiących o tym, jak obcy ingerują w wybory w poszczególnych krajach,straciłem nadzieję.

 2. Kojoto
  Kojoto :

  “rachunku sumienia, które społeczeństwo polskie przeżyło” – co za bezczelny cwany skurwysynek… To są owoce tolerowania w Polskiej przestrzeni medialnej pijawek pokroju Szechtera i jego wyznawców, a także głosowania na takich zdrajców jak prezio Juda.