Prezydent Francji twierdzi, że jego kraj wszedł w posiadanie dowodów na użycie broni chemicznej przez wojska wierne prezydentowi Syrii Baszarowi Asadowi.

Macron udzielił w czwartek wywiadu telewizji TF1. Na pytanie w Syrii przekroczona została czerwona linia powiedział: Nasze ekipy pracowały nad tym przez cały tydzień i będziemy musieli podjąć decyzje w odpowiednim czasie, gdy uznamy to za najbardziej użyteczne i skuteczne.

We wtorek francuskie prezydent zapowiadał, że jego kraj „w najbliższych dniach”, po konsultacjach z Wielką Brytanią i USA, ogłosi odpowiedź na domniemany atak chemiczny w Syrii.

CZYTAJ TAKŻE: Niebezpieczny pośpiech Trumpa ws. ataku chemicznego w Syrii

Jak zaznaczył Macron, wedle francuskich informacji, 7 kwietnia reżim prezydenta Syrii Baszara Asada mia użyć broni chemicznej, w tym chloru, w trakcie ataku na miasto Duma w pobliżu Damaszku. Macron nie podał jednak szczegółów na temat dowodów ani nie wskazał, jak je zdobyto.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mamy dowody, że w ubiegłym tygodniu, prawie 10 dni temu, użyto broni chemicznej, przynajmniej chloru, i że użył jej reżim Baszara Asada – powiedział jedynie. Prezydent Francji dodał, że należy zliwidować potencjał chemiczny rządu Asada i zaznaczył, że do uderzenia doszłoby po zweryfikowaniu przez nas wszelkich informacji.

Zdaniem komentatorów Francja przyłączy się do możliwych amerykańskich i brytyjskich nalotów lub innych ataków, które byłyby reakcją na użycie broni chemicznej przez Asada.

Emmanuel Macron stwierdza jednocześnie, że priorytetem jest unikanie eskalacji w regionie. Francja nie pozwoli na jakąkolwiek eskalację, która mogłaby zaszkodzić stabilności regionu. Nie możemy jednak zgadzać się na działania reżimów, które myślą, że mogą sobie na wszystko pozwolić, w tym na najgorsze rzeczy, które są niezgodne z międzynarodowym prawem – powiedział.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz