W niedzielę w Pradze na Rynku Starego Miasta mężczyzna próbować podpalić niedawno ustawioną Kolumnę Maryjną. Motywy jego postępowania nie są znane.

Mężczyzna próbował podpalić XVII-wieczną, rekonstruowaną obecnie Kolumnę Maryjną. Został zatrzymany przez strażników miejskich i przekazany policji.

Do zdarzenia doszło rankiem. Mężczyzna rzucił na piaskową kolumnę nasączoną środkiem łatwopalnym tkaninę. Ogień został ugaszony przez strażników miejskich, zaalarmowanych przez system monitoringu.

O sprawcy wiadomo tylko, że urodził się w 1963 roku. Postawiono mu zarzuty chuligaństwa i zniszczenia cudzej własności.

Statua została wzniesiona przez cesarza Habsburga Ferdynanda III po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w 1648 r. w podziękowaniu za zakończenie oblężenia Pragi przez wojska szwedzkie. Na blisko 14-metrowej kolumnie znajdowała się pozłacana rzeźba Matki Bożej stojącej na pokonanym smoku.

Po upadku katolickiego imperium austro-węgierskiego figura Matki Boskiej „została przedstawiona jako symbol polityczny, symbol zniewolenia narodu” – wyjaśnia Karel Kavička, założyciel stowarzyszenia historyków, artystów i katolików, którzy od ponad trzydziestu lat pracowali nad stworzeniem repliki Kolumny i uzyskaniem pozwolenia miasta na jej powrót do pierwotnego miejsca – w 1918 roku Kolumnę zburzył tłum podburzony przez pisarza Franta Sauera. Sam Sauer w wyniku wyrzutów sumienia wywołanych popełnieniem tego czynu miał zakończyć swoje życie w katolickim klasztorze.

CZYTAJ TAKŻE: Gatestone Institute: Rekordowa liczba ataków na obiekty związane z chrześcijaństwem w Europie w 2019 roku

Jan Bradna, rzeźbiarz i członek stowarzyszenia maryjnego przekonuje, że to “lud Pragi” chciał oryginalnego posągu i lobbował u cesarza habsburskiego Ferdynanda III za pozwoleniem na jego wzniesienie.

Ostateczne zezwolenie na prace przy rekonstrukcji Kolumny wydano w grudniu 2019 roku. Ustawiono ją na początku tego miesiąca i rozpoczęto prace przy rzeźbach wieńczących jej podstawę. Zakończenie całości rekonstrukcji zapowiedziano na święto maryjne w sierpniu bieżącego roku.

„Od samego początku staraliśmy się, aby filar stał się symbolem pojednania. Kto może być lepszym symbolem pokoju niż Dziewica Maryja?” – powiedział Kavička.

Kresy.pl / angelusnews.com / TVP info

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply