Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o wysłaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięciu pytań prejudycjalnych w sprawie konkursów na członków nowych izb w Sądzie Najwyższym. – podał w czwartek portal Onet. NSA chce się dowiedzieć od TSUE, czy wybór członków izb Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej był zgodny z unijnym prawem.

O wysłaniu pytań do TSUE NSA zdecydował w środę na posiedzeniach niejawnych. Jak twierdzi Onet, pytania są konsekwencją odwołań do NSA kandydatów, którzy zostali odrzuceni przez KRS w trakcie procedury konkursowej. W odwołaniach wskazywali oni, że na prezydenckim obwieszczeniu o konkursie nie było kontrasygnaty premiera. Podnoszono także, że odwołania nie wstrzymywały mianowań nowych sędziów przez prezydenta oraz twierdzono, że nowa KRS, która oceniała kandydatury sędziów, została powołana niezgodnie z konstytucją.

NSA wysyłając do TSUE pytania prejudycjalne zawnioskował o zastosowanie w tej sprawie trybu przyspieszonego.

Zdaniem Onetu odpowiedź TSUE może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ pytania dotyczą legalności konkursów na sędziów Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy, że NSA zdecydował o wysłaniu pytań do TSUE w tym samym dniu, w którym Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało w Sejmie kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, w której tym razem całkowicie spełniło postanowienie TSUE w sprawie zawieszenia przepisów polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat. Postanowienie TSUE było w pełni zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, która zaskarżyła część przepisów ustawy o SN uznając je za niezgodne z prawem UE.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Posłanka klubu PiS wyłamała się z partyjnej dyscypliny i skrytykowała kapitulację przed Brukselą [+VIDEO]

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    NSA posiadając wątpliwości w sprawie konstytucyjności mianowań nowych sędziów,oraz składu nowej KRS zapytania doTrybunału Konstytucyjnego winno kierować,Niezależnie od tego żałosnym jest ,że NSA nie potrafi ocenić konstytucyjności oblania przez KRS kandydatów w trakcie procedury konkursowej,tylko raban robi i dziury szuka.Inżynierowie,lekarze ,czy inne pożyteczne zawody często w swej pracy zawodowej mają probleny i wątpliwości.Rozwiązują je przez konsultacje,wertowanie literatury specjalistycznej,nigdy zaś przez głupawe zapytania do TS UE jak czynią to niedouczeni polscy sędziowie.