Sejm przegłosował kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia rządząca spełniła żądania Komisji Europejskiej faktycznie wycofując się z wcześniejszych zmian jakie wprowadziła.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę rano. Cały proces jej uchwalania w Sejmie trwał zaledwie kilka godzin. Partia rządząca przeforsowała nowelizację, która faktycznie uchyla poprzednie zmiany w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego, które partia rządząca przeprowadziła pod hasłem usprawniania działania wymiaru sprawiedliwości i usuwania z niego osób związanych z jego działalnością w czasach komunizmu. Nowelizacja oznacza też kapitulację wobec nacisków Komisji Europejskiej, jest spełnieniem jej warunków.

Za ustawą głosowało 215 posłów, 161 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nowelizacja zakłada umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. “Służbę na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego albo sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego uważa się za nieprzerwaną” – można przeczytać w projekcie ustawy przegłosowanym w środę przez Sejm.

Już dwa tygodnie temu szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił, że jego zdaniem Polska spełni oczekiwania TSUE ws. zmian w Sądzie Najwyższym, w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymującym zmiany w polskim Sądzie Najwyższym.

Jacek Czaputowicz mówił o potrzebie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym już kilka dni po decyzji TSUE. 19. października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał zawieszenie przepisów polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, nakazał przywrócenie do pracy sędziów przesuniętych w stan spoczynku oraz nakazał wstrzymanie mianowania na ich miejsce nowych sędziów. Postanowienie TSUE było w pełni zgodne z z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, która zaskarżyła część przepisów ustawy o SN uznając je za niezgodne z prawem UE.

tvpparlament.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply