Sejm przegłosował kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia rządząca spełniła żądania Komisji Europejskiej faktycznie wycofując się z wcześniejszych zmian jakie wprowadziła.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę rano. Cały proces jej uchwalania w Sejmie trwał zaledwie kilka godzin. Partia rządząca przeforsowała nowelizację, która faktycznie uchyla poprzednie zmiany w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego, które partia rządząca przeprowadziła pod hasłem usprawniania działania wymiaru sprawiedliwości i usuwania z niego osób związanych z jego działalnością w czasach komunizmu. Nowelizacja oznacza też kapitulację wobec nacisków Komisji Europejskiej, jest spełnieniem jej warunków.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Za ustawą głosowało 215 posłów, 161 było przeciw, 24 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nowelizacja zakłada umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. „Służbę na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego albo sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego uważa się za nieprzerwaną” – można przeczytać w projekcie ustawy przegłosowanym w środę przez Sejm.

Już dwa tygodnie temu szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił, że jego zdaniem Polska spełni oczekiwania TSUE ws. zmian w Sądzie Najwyższym, w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymującym zmiany w polskim Sądzie Najwyższym.

Jacek Czaputowicz mówił o potrzebie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym już kilka dni po decyzji TSUE. 19. października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał zawieszenie przepisów polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, nakazał przywrócenie do pracy sędziów przesuniętych w stan spoczynku oraz nakazał wstrzymanie mianowania na ich miejsce nowych sędziów. Postanowienie TSUE było w pełni zgodne z z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, która zaskarżyła część przepisów ustawy o SN uznając je za niezgodne z prawem UE.

tvpparlament.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz