Czaputowicz: Polska spełni oczekiwania TSUE ws. zmian w Sądzie Najwyższym

W obozie rządzącym trwają konsultacje, w jaki sposób wykonać postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymujące zmiany w polskim Sądzie Najwyższym – ujawnił w środę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem polskie władze wyjdą naprzeciw oczekiwaniom unijnego sądu.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Czaputowicz został w środę zapytany o to, czy trwają prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. „Na pewno i w rządzie, i w parlamencie refleksja następuje, w jaki sposób pozytywnie odpowiedzieć na oczekiwania Komisji Europejskiej w tej sprawie” – odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Dziennikarze prosili również ministra Czaputowicza o ujawnienie, jakie stanowisko zajmie Polska podczas następnego posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przepisów zaskarżonych przez Komisję Europejską. Czaputowicz wyraził przypuszczenie, że Polska ustąpi wobec wymagań Trybunału, choć szczegóły polskiego stanowiska nie są jeszcze znane.

„Ja myślę, że będzie jakieś wyjście naprzeciw oczekiwaniom Trybunału Sprawiedliwości w tym zakresie. Tylko jest to materia skomplikowana, wymaga nowelizacji ustawy, więc jakiś wariant zostanie wybrany, ale taki, który wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom, moim zdaniem.” – zadeklarował Jacek Czaputowicz.

Jak pisze PAP, wcześniej wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym powstanie najprawdopodobniej do 19. listopada. Według Gowina spór o sądownictwo powinien zostać w jakiś sposób rozwiązany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Jacek Czaputowicz mówił o potrzebie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym już kilka dni po decyzji TSUE. 19. października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie zabezpieczające, w którym nakazał zawieszenie przepisów polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat, nakazał przywrócenie do pracy sędziów przesuniętych w stan spoczynku oraz nakazał wstrzymanie mianowania na ich miejsce nowych sędziów. Postanowienie TSUE było w pełni zgodne z z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, która zaskarżyła część przepisów ustawy o SN uznając je za niezgodne z prawem UE. Ostateczny wyrok w postępowaniu wynikającym ze skargi KE ma zapaść w późniejszym terminie.

Przed wydaniem postanowienia zabezpieczającego przez TSUE polskie władze stały na stanowisku, że sądownictwo należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i TSUE nie powinien wypowiadać się w tej kwestii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz