Czaputowicz zapowiada kapitulację rządu PiS przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz uznał, że wobec decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej konieczna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

Czaputowicz skomentował w poniedziałek decyzję Trybunału w Luksmeburgu, który zawiesił stosowanie niektórych zapisów Ustawy o Sądzie Najwyższym uchwalonej przez Prawo i Sprawiedliwość. „Jeżeli Trybunał [Sprawiedliwości UE] uważa, że [sędziowie] powinni wrócić, to wykonanie tego postanowienia wymagałoby takiej ustawy, która umożliwi im powrót i być może orzekanie” – skomentował dla PAP szef dyplomacji – „trzeba wprowadzić ustawę, taką, żeby umożliwić tym osobom, które są w stanie spoczynku, powrócić. Pewnie na takich samych warunkach, jakie były przedtem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Unijny Trybunał na wniosek Komisji Europejskiej zawiesił w piątek zapisy polskiej ustawy dotyczące właśnie odsyłania sędziów w stan spoczynku. Czaputowicz uznał, że „rzeczywiście będzie potrzebna ustawa, żeby wprowadzić w życie te postanowienia. Myślę, że będzie to możliwe, bowiem stanowiska opróżnione przez sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są zajęte”. Jednocześnie minister stwierdził, że odwołanie Małgogorzaty Gersdorf z funkcji zostało wykonane w sposób skuteczny i Gersdorf  „nie jest już – nie ma co do tego wątpliwości – prezesem Trybunału” – jak ocenił Czaputowicz.

Minister przedstawił interpretację rządowych urzędników sytuacji sędzi Gersdorf – „Ona jest w stanie spoczynku, […] należałoby podjąć takie decyzje prawne, żeby skutkiem był jej powrót do składu. W orzeczeniu TSUE nie ma nic w sprawie funkcji prezesa, poza tym, że nie należy go powoływać. My to interpretujemy tak […], że zostało potwierdzone, że ona jest w stanie spoczynku i nie jest ona prezesem”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Czaputowicz skrytykował natomiast urzędników z Komisji Europejskiej – „Jesteśmy zdziwieni tym, że w momencie, gdy toczy się postępowanie sądowe, przedstawiciele KE wypowiadają polityczne opinie, które – naszym zdaniem – mają wpłynąć na niezawisły sąd, jakim jest Trybunał Sprawiedliwości UE”. Uznał przy tym, że jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans może „traktować Polskę jako pewną trampolinę dla jego kariery politycznej”.

Czytaj także: „Bardzo się cieszymy” – wiceminister spraw zagranicznych o imigracji zarobkowej  z Ukrainy

wpolityce.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz