Spora część Serbów ocenia swoją sytuację na tyle źle, że myśli o emigracji zarobkowej, jak wynika z badania socjologicznego przeprowadzonego przez zespół analityczny Srbija 21.

Z badań przeprowadzonych przez zespół a przytaczanych przez portal Euractiv wynika, że około jednej piątej mieszkańców Serbii rozważa wyjazd za granicę. Przy czym wśród rozważających emigrację jedną trzecią stanowią osoby młode mające od 18 do 29 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

41% wśród deklarujących chęć emigracji jak przyczynę wskazało „poziom życia” w swoim kraju. 31% uznało, że w innym kraju znajdzie lepiej płatną pracę. 85% wskazało jako cel ewentualnego wyjazdu państwa zachodnie, a jedynie 2% Rosję. Badanie przeprowadzone zostało wśród tysiąca mieszkańców Serbii.

Państwo to, choć największe z spośród republik tworzących niegdyś socjalistyczną Jugosławię, nie było najbardziej rozwiniętą z nich, a potem poniosło koszty sankcji, przegranych wojen i politycznej izolacji, jakiej poddały nową Jugosławię mocarstwa zachodnie.

Jednocześnie zespół analityczny Srbija 21 przeprowadził sondaż wśród 2149 Serbów przebywających na emigracji. 41% z nich zadeklarowało, że nie planuje powrotu do ojczyzny, zaś 35% planuje powrót dopiero po przejściu na emeryturę. 90% stwierdziło, że przyszłość ich dzieci jest za granicą.

Czytaj także: Prezydent Serbii spotkał się z Putinem, by prosić o wsparcie w sprawie Kosowa

euractiv.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz