Spora część Serbów ocenia swoją sytuację na tyle źle, że myśli o emigracji zarobkowej, jak wynika z badania socjologicznego przeprowadzonego przez zespół analityczny Srbija 21.

Z badań przeprowadzonych przez zespół a przytaczanych przez portal Euractiv wynika, że około jednej piątej mieszkańców Serbii rozważa wyjazd za granicę. Przy czym wśród rozważających emigrację jedną trzecią stanowią osoby młode mające od 18 do 29 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

41% wśród deklarujących chęć emigracji jak przyczynę wskazało „poziom życia” w swoim kraju. 31% uznało, że w innym kraju znajdzie lepiej płatną pracę. 85% wskazało jako cel ewentualnego wyjazdu państwa zachodnie, a jedynie 2% Rosję. Badanie przeprowadzone zostało wśród tysiąca mieszkańców Serbii.

Państwo to, choć największe z spośród republik tworzących niegdyś socjalistyczną Jugosławię, nie było najbardziej rozwiniętą z nich, a potem poniosło koszty sankcji, przegranych wojen i politycznej izolacji, jakiej poddały nową Jugosławię mocarstwa zachodnie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jednocześnie zespół analityczny Srbija 21 przeprowadził sondaż wśród 2149 Serbów przebywających na emigracji. 41% z nich zadeklarowało, że nie planuje powrotu do ojczyzny, zaś 35% planuje powrót dopiero po przejściu na emeryturę. 90% stwierdziło, że przyszłość ich dzieci jest za granicą.

Czytaj także: Prezydent Serbii spotkał się z Putinem, by prosić o wsparcie w sprawie Kosowa

euractiv.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz