Od środy zawieszam głosowanie w Sejmie wspólnie z PiS – oświadczył przed trzydniowym sejmowym posiedzeniem Paweł Kukiz. Lider Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia zaznaczył, że będzie głosował “za” w przypadku dobrych ustaw, które poprze również opozycja.

Kukiz został zapytany przez PAP o ubiegłotygodniową deklarację, że od pierwszego posiedzenia Sejmu w październiku, nie będzie głosował razem z PiS. Powodem jest brak uchwalenia ustawy o sędziach pokoju. “Od tego posiedzenia Sejmu zawieszam głosowanie z PiS do momentu uchwalenia sędziów pokoju” – oświadczył lider Kukiz’15. “Jeżeli będą takie głosowania, które będą popierane także przez całą opozycję, to wiadomo, że będę robił absolutnie na przekór” – dodał.

“W tych zasadniczych głosowaniach, gdzie PiS zależy na naszych głosach, bo reszta parlamentarzystów nie chce za tym głosować, to ja również nie będę głosować, bo nie ma jeszcze uchwalonych sędziów pokoju” – zadeklarował polityk.

Kukiz przypomniał, że do tej pory Prawo i Sprawiedliwość wywiązywało się ze wszystkich zobowiązań. Wskazał, że dzięki zawartej w ubiegłym roku umowie między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego udało się uchwalić m.in. ustawę antykorupcyjną, o konopiach medycznych, włóknistych, o bezpośredniej sprzedaży dla rolników, a także o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Rzecznik PiS Radosław Fogiel został zapytany w ub. tygodniu o deklaracje Kukiza podczas konferencji prasowej w Sejmie. “Paweł Kukiz jest bardzo dobrym parlamentarzystą, współpracujemy od dawna” – powiedział Fogiel. Jak dodał, kilka projektów środowiska Kukiz’15 zostało uchwalonych, a nad innymi trwają prace.

“Nie odbieram tego w kategorii gróźb” – odpowiedział Fogiel, odnosząc się do uwagi o “groźbach Kukiza”. “Każdy parlamentarzysta, Paweł Kukiz i jego ugrupowanie również, sam podejmuje decyzje, jak głosuje” – dodał.

“Myślę, że Paweł Kukiz nie ma najmniejszych wątpliwości co do naszych intencji” – stwierdził Fogiel.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz’15.

W ubiegłym tygodniu specjalna sejmowa podkomisja zakończyła omawianie projektu o sędziach pokoju. Teraz musi jeszcze omówić projekt przepisów wprowadzających tę reformę. Ponieważ trzeba go dostosować do aktualnego stanu prawnego, na razie prace podkomisji zostały odroczone.

W listopadzie 2021 roku prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu inicjatywę dotyczącą wprowadzenia w Polsce sędziów pokoju. Zajmuje się nią specjalnie powołana podkomisja. Projekt utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami. Orzekać mieliby w nich sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję.

Sędzia pokoju będzie musiał mieć ukończone 29 lat najpóźniej w dniu wyborów i nie więcej niż 70 lat w dniu objęcia stanowiska sędziego pokoju. Sędziowie pokoju będą pełnili swoją funkcję przez okres sześcioletniej kadencji. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego pokoju powoływał będzie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply