Prezes PiS Jarosław Kaczyński twierdzi, że programem jego partii nadal jest “radykalna zmiana Rzeczypospolitej”.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi “Gazeta Polska”, który ukaże się w najbliższą środę, Kaczyński omówił m.in ostatnie wydarzenia związane z rekonstrukcją rządu i naciskami na Polskę ze strony Unii Europejskiej.

“Nie ma mowy o żadnym dogadywaniu się z siłami, które od lat traktowały Polskę jako swój prywatny łup. Nie zmieniamy kursu. Być może czasami przyjdzie nam iść do celu nico krętą drogą – taka jest polityka – ale cel się nie zmienia i jest on nadal celem naszego twardego elektoratu – radykalna zmiana Rzeczypospolitej” – zaznaczył Kaczyński. Pytany o nastroje twardego elektoratu w obliczu ostatnich zmian w rządzie, Kaczyński odpowiedział: “oczywiście, że biorę to pod uwagę i dlatego podczas ostatniej miesięcznicy odstąpiłem od swojego zwyczaju unikania wówczas tematów czysto politycznych i zwróciłem się wprost do tej najwierniejszej części naszych zwolenników. Poprosiłem, by mi zaufali. I nadal o to proszę”.

Przyznał, że w pierwotnych planach rekonstrukcji rządu, resortem spraw zagranicznych miała kierować inna osoba. “Z tego punktu widzenia kandydatura pana ministra Czaputowicza jest pewnym eksperymentem, ale wierzę, że udanym” – stwierdził prezes PiS. W kontekście niedawnej wypowiedzi Czaputowicza dla niemieckiej prasy o tym, że „ten temat [reparacji – red.] nie istnieje w stosunkach pomiędzy naszymi rządami”, a debata o reparacjach jest wyłącznie „wewnętrzną dyskusją” w Polsce, Kaczyński stwierdził, że “Pierwsza wypowiedź pana ministra została źle zrozumiana, w kolejnych odniósł się już precyzyjniej do sprawy i powiedział bardzo dobrze”.

Kaczyński zadeklarował również, że nie będzie  “mowy o tym, by Polska oddawała decyzję ws. reformy sądownictwa Trybunałowi Sprawiedliwości. To nasza wewnętrzna kompetencja, gwarantowana prawem Unii Europejskiej; żadnego międzynarodowego arbitrażu w tej sprawie nie będzie”.

Kresy.pl / PAP / Gazeta Polska

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply