Niemcy stoją na stanowisku, że sprawa reparacji została uregulowana w latach 90. Polski szef MSZ uważa na ten temat powinni dyskutować eksperci.

Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przebywał w środę z wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem. Jak podała Polska Agencja Prasowa, szefowie dyplomacji obu krajów poruszyli kwestie reparacji, sporu KE z Polską w dotyczącego praworządności oraz ożywienia stosunków polsko-niemieckich.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Gabriel odniósł się do polskiej debaty na temat reparacji wojennych od Niemiec. Jego zdaniem temat został już załatwiony.

Mamy pozycję jasną pod względem prawnym – otóż że wszystkie kwestie reparacyjne zostały uregulowane końcowo, a także rząd wybrany demokratycznie na początku lat 90. to potwierdził. – mówił Gabriel proponując, by sprawę zostawić naukowcom.

Minister Czaputowicz mówił natomiast, że dyskusja na ten temat powinna być prowadzona, ponieważ społeczeństwo polskie ma „prawo do tego, by poznać najnowsze karty swojej historii, a dotyczą one funkcjonowania okresu komunistycznego.”

Uważamy, że powinny odbyć się dyskusje na poziomie ekspertów i przyjmuję propozycję ministra Sigmara Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat. – powiedział Czaputowicz zaznaczając, że Polska „szuka rozwiązania” w sprawie reparacji, ale „na tym etapie, nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami”. We wtorek Die Welt podawał jeszcze bardziej dobitnie brzmiące słowa Czaputowicza. Miał on powiedzieć, że „ten temat [reparacji – red.] nie istnieje w stosunkach pomiędzy naszymi rządami”, a debata o reparacjach jest wyłącznie „wewnętrzną dyskusją” w Polsce.

Po spotkaniu Gabriel podkreślał także, że Niemcy są zainteresowane, by stabilizować sytuację w UE. Wskazywał na sprawy łączące Niemcy z Polską, m.in. związki gospodarcze, jednak był zdania, że istnieją między oboma krajami różnice poglądów. Odnosząc się do uruchomienia przez Komisję Europejską procedury związanej z artykułem 7. traktatu o UE powiedział, że cieszy go propozycja przedstawienia przez polski rząd „białej księgi”, w której Polska ustosunkuje się do zarzutów KE.

Podczas spotkania zapowiedziano także starania o intensyfikację wzajemnych stosunków, m.in. poprzez organizację spotkania szefów MSZ w formacie Trójkąta Weimarskiego na marginesie Konferencji Monachijskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński: Reparacje od Niemiec to sprawa honoru

Kresy.pl / PAP / Die Welt

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Panie Czaputowicz -skoordynowałeś pan juz strategie z Joe Danielsem czy jeszcze nie ws. reparacji? Chyba ten ostatni jeszcze zwleka stąd reparacje to tylko wewnetrzna sprawa Polski. Żydzi chca ugrać jak najwięcej na dwa fronty : ustawa z USA i reparacjami nalężącymi sie Polsce . Jak można płacic dwa razy za holokaust. Niemcy juz zapłacili Izraelowi ,teraz kolej na Polaków bez dzielenia się odszkodowaniami . Widać zmiany w rządzie ida w kierunku dopasowania akcji zaakceptowania ustawy przez Trumpa do akcji reparacji .