Adam Glapiński ponownie wybrany na prezesa NBP

Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Glapiński będzie piastował tę funkcję drugą kadencję.

Jak podaje Polsat News, Sejm wybrał w czwartek prezesa Narodowego Banku Polskiego. Będzie nim ponownie Adam Glapiński.

W głosowaniu za powołaniem Glapińskiego było 234 posłów. Większość potrzebna do jego wyboru wynosiła 229.

Za jego kandydaturą opowiedzieli się posłowie PiS (228), Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk (wszyscy z Kukiz’15), Zbigniew Girzyński (koło Polskie Sprawy) oraz dwaj posłowie niezrzeszeni – Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Przeciw kandydaturze Glapińskiego zagłosowało w sumie 223 posłów, w tym 126 z Koalicji Obywatelskiej, 44 z Lewicy, 24 z Koalicji Polskiej, 11 z Konfederacji , 8 z Polski 2050, 3 z Polskiej Partii Socjalistycznej, 4 z Porozumienia, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka (obaj z koła Polskie Sprawy) oraz Ryszard Galla (niezrzeszony, mniejszość niemiecka).

Nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie głosowali Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy), Iwona Michałek (Porozumienie) i Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

Sejm powołuje prezesa Narodowego Banku Polskiego na 6 lat na wniosek prezydenta RP. Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego w styczniu br. Funkcję prezesa polskiego banku centralnego można pełnić maksymalnie przez dwie kadencje.

Głosowanie poprzedziły stanowiska kół i klubów parlamentarnych oraz dyskusja, w której posłowie opozycji obarczali Adama Glapińskiego odpowiedzialnością za wzrost inflacji, wzrost kosztów kredytów, osłabienie złotego czy mylne przewidywania odnośnie wzrostu cen.

Kresy.pl / Polsat News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply