Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego nie dojdzie do skutku - podaje Gazeta Wyborcza. Alternatywą - zdaniem nowego rządu - ma być rozbudowa lotniska Chopina w Warszawie i "triport".

Warszawska "Gazeta Wyborcza" opublikowała w sobotę tekst pod tytułem "Zamiast CPK – triport na 40 mln pasażerów rocznie. Nowe plany dla Lotniska Chopina, Modlina i Radomia". "Nie będzie żadnego CPK. Nie ma na to pieniędzy. Rząd ma naprawdę wiele innych pilniejszych spraw i wydatków na głowie" - GW cytuje posła Koalicji Obywatelskiej z Warszawy.

Polityk przyznaje, że ze strony rządu płyną w sprawie CPK sprzeczne komunikaty. Przekonuje, że za chaos w tym zakresie jest współodpowiedzialny pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. "Rzeczywiście, nasza komunikacja jest słaba. Trzeba będzie w końcu ogłosić, jakie mamy plany" - dodaje. Chodzi o rezygnację z projektu.

Władze Łotwy zaapelowały w sobotę do obywateli o przekształcanie piwnic i innych pomieszczeń podziemnych w schrony przeciwlotnicze.

Łotwa, była republika radziecka, obecnie członek NATO i Unii Europejskiej, posiada 214-kilometrową granicę z Rosją. W sobotę władze kraju zaapelowały do obywateli o przekształcanie piwnic i innych pomieszczeń podziemnych w schrony przeciwlotnicze. Apel wystosowano przy okazji tradycyjnego dnia sprzątania i porządkowania kraju.

"Wzywamy wszystkich aby podczas wielkiego sprzątania, ale także potem, o podjęcie starań aby wasze piwnice i inne podziemne pomieszczenia mogły służyć jako schrony w sytuacjach awaryjnych" - oświadczył w sobotę burmistrz stołecznej Rygi Vilnis Kirsis.

Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową, w formie lotu czarterowego do Gruzji, której celem była deportacja 10 obywateli tego kraju. (more…)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu przekazało notę ​​ambasadorowi Rosji Siemionowi Grigoriewowi, w której wyraziło poważne zaniepokojenie przejawami „zdecydowanie negatywnego stosunku” do Tadżyków na terytorium Federacji Rosyjskiej.

„W nocie zauważono, że tego rodzaju działania dotyczą wyłącznie obywateli Tadżykistanu, co jest zasadniczo niezgodne z duchem i tradycjami stosunków tadżycko-rosyjskich” – podało tadżykistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, którego komunikat został w poniedziałek przytoczony przez agencją informacyjną Interfax.

W niedzielę 28 kwietnia na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tadżykistanu ukazał się komentarz przedstawiciela resortu na temat sytuacji obywateli Tadżykistanu na moskiewskich lotniskach.

Były minister spraw wewnętrznych Kazachstanu Erlan Turgumbajew został zatrzymany w związku z masowymi zamieszkami, które miały miejsce w styczniu 2022 r.

O zatrzymaniu poinformował we wtorek, za służbą prasową Prokuratury Generalnej, portal Fergana. "Turgumbajewowi zarzuca się nadużycie władzy i pełnomocnictw urzędowych, pociągające za sobą poważne konsekwencje. Prokuratura Generalna nie ujawniła szczegółów śledztwa, wskazując jedynie, że sprawa zawiera informacje stanowiące tajemnicę państwową.

Informacje o wszczęciu postępowania przeciwko byłemu ministrowi spraw wewnętrznych pojawiły się w miejscowych środkach masowego przekazu pod koniec marca. Według źródła Orda.kz Turgumbajew został objęty „drugą falą” śledztw związanych z wydarzeniami „krwawego stycznia”, jak nazywane bywają zamieszki z początku 2022 r.

Według przedstawiciela białoruskiej rady bezpieczeństwa, w związku z działaniami Zachodu sytuacja na zachodniej granicy Białorusi staje się coraz bardziej napięta, grożąc poważną „prowokacją” ub konfliktem. Uważa też, że Polska nie zbroi się do obrony, lecz w celach ofensywnych.

W opublikowanej w piątek rozmowie z rosyjską agencją TASS pierwszy zastępca sekretarza stanu Białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Paweł Murawiejko został zapytany, czy napięcie na zachodniej granicy Białorusi rośnie , zwłaszcza w związku z ćwiczeniami wojskowymi w krajach bałtyckich.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 55 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
7%