W przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki złoży oficjalną wizytę na Węgrzech. Spotka się z premierem Viktorem Orbanem, z którym ma rozmawiać m.in. o migracji, bezpieczeństwie i przyszłości UE.

Swoją pierwszą, przyszłoroczną oficjalną wizytę zagraniczną premier Mateusz Morawiecki złoży na Węgrzech. Już w przyszłym tygodniu, 3 stycznia, uda się do Budapesztu, gdzie spotka się z premierem Viktorem Orbanem.

Wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich, Konrad Szymański powiedział w piątek PAP, że tematem rozmów premiera Morawieckiego w Budapeszcie będą m.in. sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej. Zaznaczył, że wizyta ta podkreśla ciągłość polskiej polityki wobec regionu.

– Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie jest przede wszystkim wyrazem naszego inwestowania w solidarność regionalną – powiedział wiceminister Szymański.

– Prowadzimy wiele wspólnych spraw na forum UE. W rozpoczynającym się roku to przede wszystkim negocjacje budżetu wieloletniego po roku 2020. Mamy tu zaawansowane prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym – podkreślił wiceszef MSZ.

Czytaj także: Czeska dyplomacja nie wyklucza poparcia użycia wobec Polski artykułu 7.

Szymański dodał, że we wszystkich sprawach, o których będą rozmawiać Morawiecki i Orban, „chcemy, by region mówił możliwie wspólnym głosem”. – Tylko wtedy interesy Polski i Europy Środkowej będą odpowiednio widoczne w agendzie UE – powiedział.

Ponadto, wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że „relacje z Budapesztem to nie tylko kwestie unijne”. Obaj premierzy będą mieli również okazję, by podsumować Rok Kultury Węgierskiej w Polsce, a także omówić inicjatywy w zakresie współpracy kulturalnej na przyszłość.

Biuro prasowe premiera Węgier podkreśla, że szef polskiego rządu złoży swoją pierwszą oficjalna wizytę zagraniczną właśnie w Budapeszcie. Poinformowano też, że Morawieckiemu będzie towarzyszył szef polskiego MSZ, Witold Waszczykowski.

Orban po raz ostatni odwiedził Polskę we wrześniu tego roku. Spotkał się wówczas z ówczesną premier Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a także z marszałkami Sejmu i Senatu.

W liście gratulacyjnym przesłanym Mateuszowi Morawieckiemu z okazji nominowania na stanowisko premiera Polski Orban wyraził nadzieję, że poprzez „wspólną, bliską współpracę na poziomie europejskim”, wraz z Morawieckim mogą stworzyć perspektywę dla swoich krajów, która może przyczynić się do sukcesu całej środkowej Europy.

PRZECZYTAJ: Orban: kto atakuje Polskę, ten atakuje całą Europę Środkową

20 grudnia wicepremier Węgier Zsolt Semjen zapowiedział, że Węgry nie zgodzą się na ukaranie Polski przy pomocy artykułu 7. traktatu o UE. Obronimy Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym – powiedział wicepremier zapewniając, że węgierski rząd stoi i będzie stał u boku Polski. Semjen potwierdził, że oznacza to użycie weta w ewentualnym głosowaniu na forum Rady Europejskiej nad nałożeniem na Polskę sankcji UE.

Interia.pl / hungarytoday.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz