Nie istnieje polska suwerenna polityka zagraniczna. Istnieje wasalizm wobec USA posunięty do absolutnych granic. Nikt tak nie upokorzył Polski po roku ‘89 jak wy pełzając przez Stanami Zjednoczonymi i Izraelem! Polska jest dziś Gwatemalą Europy! – mówił w Sejmie poseł Robert Winnicki, zwracając się do PiS.

W czwartek szef MSZ, minister Jacek Czaputowicz wygłosił w Sejmie długie expose, dotyczące polityki zagranicznej prowadzonej za rządów PiS. Później w trakcie debaty, skomentował je ostro poseł Robert Winnicki, szef Ruchu Narodowego i jeden z liderów Konfederacji, koalicji wyborczej do PE.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na wstępie swojego wystąpienia poseł Robert Winnicki „pogratulował” szefowi MSZ ws. jego wystąpienia na temat polskiej polityki zagranicznej: – Mówić przez dwie godziny o czymś, co nie istnieje, to naprawdę jest wyczyn.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem szefa Ruchu Narodowego, zamiast ministra Czaputowicza w Sejmie powinna była wystąpić ambasador USA Georgette Mosbacher. – Stanęła by tu, powiedziała tak a tak będzie i wiadomo, że wtedy cały PiS staje na baczność, salutuje i właśnie tak robi. Przecież tak było ws. ustawy o IPN, o podatku od źródła, repolonizacji mediów, tak było ws. kompromitacji z konferencją bliskowschodnią.

– Nie istnieje polska suwerenna polityka zagraniczna. Istnieje po prostu wasalizm wobec USA posunięty do absolutnych granic – podkreślił Winnicki. Zwrócił uwagę, że minister Czaputowicz konferencję bliskowschodnią prezentował jako wielki sukces polskiego rządu. – Naprawdę, nie wiem ile szampana trzeba było pić od tej konferencji, żeby ogłaszać sukces, skoro konferencja podyktowana nam przez obcych, wbrew naszym interesom, co próbował nieudolnie maskować m.in. pan prezydent (…) to była katastrofa dyplomatyczna stulecia!

Poseł zwrócił uwagę, że polskie interesy ws. Bliskiego Wschodu powinny koncentrować się na dywersyfikacji energetycznej i szukaniu rynków zbytu, gdzie największe perspektywy otwierały się względem Iranu.

– Podyktowano nam konferencję w obcym interesie, po czym ci, którzy nam ją podyktowali, czyli sekretarz stanu USA i premier Izrael, przyjechali i obrażali gospodarzy. Naprawdę mam to przypominać? Przecież to było żenujące! Nikt tak nie upokorzył Polski po roku ‘89 jak wy pełzając przez Stanami Zjednoczonymi i Izraelem! – mówił Winnicki, zwracając się do PiS.

Według lidera RN, genezą braku polskiej polityki zagranicznej jest to, że kierownictwo PiS „ma to w nosie”, a do tego „jest tylko jeden wektor – podporządkować wszystko Waszyngtonowi i jakoś to będzie”. Następnie zwrócił uwagę, że źle wygląda współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Przypomniał, że rok temu premier Węgier w swoim expose na temat polityki zagranicznej wymienił jako strategicznych partnerów Rosję, Niemcy i Turcję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Nie o Polsce. Bo wie, że Polska to jest element grywalny w tej części świata i Europy – podkreślił Robert Winnicki. – Wystarczy przyjechać do Warszawy, poklepać kogo trzeba na Nowogrodzkiej, przypomnieć np. generała Bema (…) i już będzie świetnie.

Poseł zaznaczył, że znajdujemy się w bardzo groźnym momencie, gdyż chodzi nie tylko o słabnącą pozycję i kompromitację Polski, ponieważ obecnie rządzący „swoją polityką, w dobie przesunięć na mapie geopolitycznej świata, czynią z nas państwo frontowe – wobec Chin, Iranu, wobec wszystkich, z którymi dziś konfrontują się globalnie Stany Zjednoczone”. Podkreślił, że „robi się dokładnie odwrotnie, niż robić się powinno”, bo Polska powinna „zbroić się na potęgę”, inwestując we własną armię oraz „robić wszystko na arenie międzynarodowej, żeby Polska nie była na pierwszej linii starcia”.

– Bo wbrew temu, co twierdzicie i myślicie sobie – mówił Winnicki zwracając się do PiS – Polska nie będzie Izraelem Europy, nie będzie miała takiej pozycji wobec USA jak Izrael na Bliskim Wschodzie, tylko Polska jest dziś Gwatemalą Europy, państwem, wokół którego ukuto pojęcie „republika bananowa”, bo tam służby amerykańskie obaliły rząd, kiedy amerykańskie plantacje bananów były zagrożone.

Przeczytaj: Polska Rzeczpospolita Bananowa

– Powtarzamy, jako Ruch Narodowy, jako Konfederacja: wielowektorowa polityka zagraniczna – i Waszyngton, i Pekin; i Berlin, i Moskwa, bo Rosja nie wyparuje z naszych granic. (…) To, co trzeba dziś powiedzieć ministrowi spraw zagranicznych PiSu: „niepodległość głupcze!” zakończył Winnicki.

Przeczytaj także: „Musimy zyskać pole manewru”. Winnicki za zacieśnianiem relacji z Chinami i Iranem

Facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Roman1 :

    Fotyga, Waszczykowski, Czaputowicz – kto jest głupszy? Dość frazesów o niepodległości Polski. Poseł Winnicki nie powiedział (zapewne z litości), że USA decydują nawet kogo można oskarżyć o propagowanie Hitlera. Jak nisko upadło PiS w sprawach zagranicznych.