Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas sobotniej wizyty w Kijowie, że Polska przeznaczy 20 mln dolarów na eksport zbóż z Ukrainy. Dla porównania bogatsza Francja przekaże na ten cel 6 mln euro (około 6,23 mln dolarów).

W sobotę, w 90. rocznicę rozpoczęcia Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu, Ukraina uruchomiła program humanitarny „Ziarno z Ukrainy”. Ukraińskie zboże ma zostać dostarczone za jego pomocą do najbiedniejszych krajów Afryki i Azji. “Zboże z Ukrainy, inicjatywa wokół, której zebraliśmy się dziś jest ważna. Istotne jest to, by zabezpieczyć zapasy żywności dla krajów afrykańskich i azjatyckich. Chcemy wspólnie wspierać eksport zboża z Ukrainy dla Afryki i Bliskiego Wschodu” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej wizyty w Kijowie.

Panie prezydencie @ZelenskyyUa deklarujemy na ten cel 20 mln dolarów. Putin chce odebrać życie milionom ludzi, by Rosja była wielka. Nie możemy na to pozwolić. Nigdy nie poddamy się temu barbarzyńskiemu reżimowi. Zawsze będziemy wspierać Ukrainę” – zadeklarował. 

Zobacz także: Morawiecki: Ukraino, zawsze będziemy was wspierać [+VIDEO]

Dla porównania bogatsza Francja przekaże na ten cel 6 mln euro (około 6,23 mln dolarów).

“Najbardziej bezbronne kraje nie mogą płacić ceny za wojnę, której nie chciały. Francja, podobnie jak Ukraina i wszyscy nasi partnerzy, zdecydowała się, jak zawsze, na okazanie solidarności poprzez działanie” – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w filmie opublikowanym w sobotę na Twitterze. Wskazał, że Francja jest gotowa przekazać sześć milionów euro na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu.

Zobacz także: Republikanie obiecują dalsze wsparcie dla Ukrainy, ale “z większą odpowiedzialnością” i “bez czeków in blanco”

Czytaj także: MF: pomoc dla Ukrainy to priorytet rządu RP

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Kto biednemu zabroni bogato żyć? Pinokio sra na polskich emerytów którzy muszą wybierać pomiędzy kupnem czegoś do jedzenia a lekarstw. Z pieniędzy polskich podatników lekką rączką będzie sponsorował ukraińskie władze które na każdym kroku okazują wrogość wobec Polski, Polaków i polskości.