Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że po naradach z prezydentem podjął decyzję o odbudowie możliwości produkcyjnych nitrocelulozy w Polsce, składnika do produkcji amunicji – przekazała kancelaria premiera.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwiedził w czwartek Zakłady Metalowe Mesko S.A w Skarżysku – Kamiennej.  Poinformował, że chce wznowić w zakładach produkcję nitrocelulozy, ważnego składnika amunicji, którego produkcja została zakończona kilkanaście lat temu.

„Teraz chcemy odtworzyć nasze zdolności produkcyjne. To także nowe miejsca pracy. Jesteśmy dziś w fazie modernizacji polskiej armii. Wojsko musi mieć jak najlepsze wyposażenie” – informował Morawiecki.

Zobacz też: Morawiecki: „Powstanie nowy fundusz rządowy – Fundusz Patriotyczny”

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego współczesna armia to informatyka, dlatego rząd chce wprowadzić do wojska nowoczesny sprzęt, maszyny i elektronikę. Jak zaznaczył premier, w kontekście wzmacniania polskich sił zbrojnych „niezwykle ważne” są te komponenty i technologie, które mogą być produkowane i rozwijane w kraju.

„Do tych technologii należy pocisk przeciwlotniczy Piorun, który jest produkowany w zakładach Mesko. Chcemy dalej rozwijać tę produkcję, ponieważ wiemy, że jest ona w zapotrzebowaniu nie tylko polskiego wojska, ale również możemy ją sprzedawać najlepszym armiom świata” – informował.

Zobacz też: Morawiecki: Przekonujemy sojuszników do zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„W Polsce mamy ogromne kompetencje, mamy bardzo dobrych inżynierów, mamy bardzo dobrze wyszkolonych pracowników, mamy ogromny potencjał, żeby samemu tworzyć nowe technologie. To czego nam zawsze brakowało, to pewnego kapitału, kapitału finansowego” – zaznaczył Tomasz Stawiński, prezes zarządu Mesko S.A.  „W tym momencie mamy możliwość, żeby sami u siebie zintegrować nowe  linie produkcyjne, produkować amunicję, produkować nowoczesne wyroby na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych , żeby wzmacniać bezpieczeństwo  kraju”.

W 2019 roku rząd przeznaczył na odbudowę możliwości  produkcji  prochów w Polsce 400 milionów złotych. Główne projekty to m.in. odtworzenie i rozbudowa Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach wraz z uzyskaniem nowych zdolności i zwiększeniem potencjału produkcyjnego amunicji małego, średniego i wielkiego kalibru w zakładach Mesko.

Mesko jest największym w Polsce producentem amunicji, a także rakiet przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Fabryka wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Współpracuje m.in. z wieloma instytutami w ramach sieci naukowo-badawczej Łukasiewicz oraz uczelniami cywilnymi i wojskowymi.

Zobacz też: Węgry zwiększają wydatki na armie o 30%

Kresy.pl/Gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz