W środę potwierdzono w Czechach 129 nowych przypadków choroby COVID-19 spowodowanej koronawirusem w czwartek kolejne 105 – poinformował portal Seznam Zprawy. Do tej pory zarażonych zostało 12 919 osób, z których 8010 zostało wyleczonych, a 351 zmarło.

Jak  poinformował portal Seznam Zprawy, w Czechach od trzech dni służby odnotowują zwiększoną liczbę zarażonych koronawirusem. We wtorek było 119 osób, w środę 129, a w czwartek 105.

Do tej pory zarażonych zostało 12 919 osób, z których 8120 zostało wyleczonych, a 352 zmarły. Obecnie w Czechach są trzy ogniska. Największe z nich w Karwinie, kolejne w kościele w Kutnahorsku i w Igławie. W większości z nich choroba ma umiarkowany przebieg. W szpitalu jest 137 pacjentów z koronawirusem, z których 12 jest w ciężkim stanie.

Karwinsk, który jest obecnie najbardziej dotknięty chorobą, odnotował w ubiegłym tygodniu około 154 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców. Efekt domina rozprzestrzenił się głównie wśród pracowników kopalni węgla i ich rodzin.

Poseł Jan Bartošek wysunął szereg propozycji dotyczących sposobu radzenia sobie z kryzysem spowodowanym koronawirusem i ewentualną drugą falą epidemii w nadchodzących miesiącach. Izba odrzuciła wszystkie jego propozycje. Bartošek, na przykład, wezwał do przyspieszonego rozwiązania kryzysu w Karwinie i wzmocnienia jego zdolności badawczych, a także zaproponował, aby rząd pilnie zajął się zakupem dostaw medycznych do rezerw materialnych państwa. Posłowie odrzucili propozycję, a także propozycję zmiany ustawy konstytucyjnej o bezpieczeństwie narodowym.

Zobacz też: Czechy zapowiadają przywrócenie normalnego ruchu na granicy z woj. śląskim

Ognisko w kopalni w Karwinie zostały wykryte na początku czerwca. Ministerstwo zdrowia zapewniało wtedy, że gdy zakończy się testowanie pracowników kopalni, liczba dziennych potwierdzonych przypadków ponownie spadnie.

„Mimo, że liczby są wysokie, jesteśmy przekonani, że sytuacja jest w dużej mierze pod kontrolą” – oświadczył minister Vojtech. Podkreślił, że nie zauważa się wpływu powstania ogniska na liczbę osób hospitalizowanych. Pracownicy kopalni przechodzą zakażenie w większości przypadków bezobjawowo.

Czechy zniosły większość obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Proces ich łagodzenia będzie kontynuowany, jednak zostaną z tego wyłączone obszary, na których znajdują się ogniska wirusa.

Zobacz też: Czechy: Największy dobowy wzrost zakażeń od 3 kwietnia. Ogniska koronawirusa w pobliżu granicy z Polską

Kresy.pl/Senam Zprawy

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply