„Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia, dlatego planujemy złagodzenie restrykcji dotyczących ruchu granicznego od przyszłego tygodnia” – poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Czech Adam Vojtiech.

Czechy planują złagodzenie restrykcji związanych z przekraczaniem granicy polsko-czeskiej – poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. Ma to związek z poprawą sytuacji epidemiologicznej w województwie śląskim. Restrykcje mają być załagodzone w przyszłym tygodniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6704 PLN    (30.47%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Polska Agencja Prasowa (PAP) podkreśla, że zamieszczona w internecie informacja została potwierdzona w rozmowie z agencją CTK przez rzeczniczkę resortu Gabrielę Sztiepanyovę. Zmiana będzie skutkowała tym, że w czasie przekraczania granicy na odcinku województwa śląskiego, obywatele Czech, a także cudzoziemcy, którzy będą opuszczali Polskę, nie będą musieli pokazywać ujemnych wyników testu na COVID-19, lub przechodzić 14-dniowej kwarantanny. Przekraczający granice nie będą także musieli udowadniać straży granicznej, że nie przebywali na terytorium Śląska.

Konsul Generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz zaznaczyła w rozmowie z PAP, że strona polska czeka na oficjalne potwierdzenie informacji.

„Czekamy na przykład na publikację nowej wersji mapy [epidemicznych] 'świateł drogowych’, na której cały obszar Polski będzie oznaczony kolorem zielonym” – dodała.

System „świateł drogowych” zaczął obowiązywać 15 czerwca bieżącego roku. Poszczególne kraje oznaczone są różnymi kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Wówczas Czechy zaczęły przywracać normalnych ruch graniczny na granicach wewnętrznych Schengen.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwsza wersja mapy, opublikowana 12 czerwca, przedstawiała województwo śląskie jako terytorium o wysokim zagrożeniu epidemicznym – zostało oznaczone kolorem czerwonym. W związku z tym 15 czerwca na tej części granicy z Polską nie został przywrócony normalny ruch graniczny.

Jak podkreśla agencja, odbiło się to bardzo negatywnie na sytuacji np. mieszkańców Cieszyna, który położony jest po dwóch stronach granicy. Kongres Polaków w Republice Czeskiej oraz Rady programowe Forum Polsko-Czeskie protestowały przeciwko zaistniałej sytuacji.

W systemie „świateł drogowych” czerwonym kolorem oznaczone są również, obok województwa śląskiego, Szwecja i Portugalia.

Jak pisaliśmy, o otwarcie granicy między sąsiadującymi regionami: Śląskiem oraz regionem morawsko-śląskim w Czechach, apelował także marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz