W ciągu ostatniej doby w Czechach potwierdzono 305 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższa liczba wykrytych w ciągu doby przypadków od 3 kwietnia. Nowe ogniska zakażeń powstały w pobliżu granicy z Polską.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Czechach potwierdzono 305 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – podaje czeski portal „Blesk”. Jest to najwyższa dobowa liczba zakażeń wykryta w kraju od 3 kwietnia. Nowe ogniska zakażeń powstały w pobliżu granicy z Polską.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6558.82 PLN    (29.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Czeski rząd uspakaja sugerując, że opisywany wzrost liczby zakażeń nie oznacza drugiej fali epidemii. Zdaniem czeskich władz jest on spowodowany ogniskiem zakażeń, które powstały w kopalniach na Wschodzie kraju.

Od początku epidemii zdarzyło się tylko trzy razy, by dobowa liczba zakażeń w Czechach przekroczyła 305 przypadków.

Wysoka liczba potwierdzonych przypadków ma mieć związek z dużą liczbą testów, które zostały wykonane wśród pracowników kopalni należącej do państwowej spółki OKD, oraz ich rodzin, a także osób, które miały z nimi kontakt – poinformował czeski minister zdrowia Adam Vojtech.

Ogniska koronawirusa powstały w pobliżu miejscowości Karwina i Frydek Mistek niedaleko granicy z Polską i Słowacją.

Zdaniem ministra, gdy zakończy się testowanie pracowników kopalni, liczba dziennych potwierdzonych przypadków ponownie spadnie.

„Mimo, że liczby są wysokie, jesteśmy przekonani, że sytuacja jest w dużej mierze pod kontrolą” – oświadczył Vojtech. Podkreślił, że nie zauważa się wpływu powstania ogniska na liczbę osób hospitalizowanych. Pracownicy kopalni przechodzą zakażenie w większości przypadków bezobjawowo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czechy zniosły większość obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Proces ich łagodzenia będzie kontynuowany, jednak zostaną z tego wyłączone obszary, na których znajdują się ogniska wirusa.

Populacja Czech wynosi 10,7 mln ludzi. Od początku epidemii w kraju odnotowano 11 603 potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu choroby COVID-19 zmarło zaś 348 osób.

Jak pisaliśmy, w ostatnim czasie do podobnej sytuacji doszło w Polsce – w województwie śląskim, które stało się rejonem o najwyższym współczynniku zakażeń w kraju. Ogniska koronawirusa na Śląsku także powstały w kopalniach.

Zobacz także: Czechy zapowiadają przywrócenie normalnego ruchu na granicy z województwem śląskim

blesk.cz / reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz